Instalki.pl » Aktualności » Software » Google już nie straszy użytkowników Edge’a Chromium
Poniedziałek, 09 Marzec 2020 11:40, Wpisany przez Anna Borzęcka
edge-chromium-chrome
Zmiana stanowiska.

Dosyć niedawno, bo około dwa tygodnie temu, pisaliśmy o tym, jak to z jakiegoś powodu Google sugerowało osobom odwiedzającym jego sklep z rozszerzeniami za pośrednictwem Edge’a Chromium, że korzystanie z tych rozszerzeń w przeglądarce Microsoftu nie jest bezpieczne. Było to nie tylko dziwne, ale również podejrzane, zwłaszcza że Edge Chromium bazuje na tym samym silniku co Google Chrome.

Wówczas osoby odwiedzające Chrome Web Store w Edge’u Chromium witało w sklepie powiadomienie o treści „Aby bezpiecznie korzystać z rozszerzeń, zalecamy przejście na Chrome”. Takie powiadomienie nie wyświetlało się w innych przeglądarkach korzystających z Chromium, a więc gwarantujących użytkownikom dostęp do rozszerzeń ze sklepu Google – Operze czy Vivaldi. Jako że jego treść poruszała kwestie bezpieczeństwa, zapewne znalazły się osoby, które z jego powodu porzuciły Edge’a na rzecz Google Chrome. Problem w tym, że istnienie jakiegokolwiek zagrożenia było wątpliwe. Google Chrome od dawna dominuje na rynku przeglądarek i bardzo możliwe, że firma po prostu chciała zrobić wszystko, by to się zmieniło.

chrome-web-store-1

Koniec zagrożenia czy zmiana taktyki?


Wygląda na to, że albo korzystanie z rozszerzeń z Chrome Web Store w Edge’u po prostu stało się bezpieczne, albo Google postanowiło zrezygnować z jednego ze swoich nieczystych zagrań mających na celu przyciągnięcie do Chrome jak największej liczby użytkowników. Jak donosi Beta News, wspomniane tajemnicze powiadomienie z rozszerzeniami zniknęło. Sprawdziliśmy, powiadomienie rzeczywiście przestało być widoczne.

Teraz użytkownicy Edge’a Chromium są witani w Chrome Web Store powiadomieniem, które wcześniej wyświetlało się dopiero po zamknięciu tego, które zalecało przejście na Google Chrome. Zatem, z rozszerzeń dostępnych w sklepie Google można za pomocą przeglądarki Microsoftu korzystać bez żadnych obaw.

chrome-web-store-2

Rozszerzenia do Edge’a Chromium nie tylko z Chrome Web Store


Warto pamiętać, że sklep Google nie jest jedynym miejscem, z którego użytkownicy Edge’a Chromium mogą pobierać przeglądarkowe rozszerzenia. Microsoft posiada własny sklep z rozszerzeniami, dostępny już od kilku ładnych lat. Aby uzyskać do niego dostęp należy albo przejść po otworzeniu Edge’a Chromium bezpośrednio pod ten adres, albo kliknąć w ikonę trzech kropek zlokalizowaną w prawym górnym rogu okna przeglądarki, a następnie kolejno wybrać opcje „Rozszerzenia” i „Pobierz rozszerzenia ze sklepu Microsoft Store”.

microsoft-edge-addons

Rzecz jasna, przeglądarkę Edge Chromium możecie pobrać z naszej bazy z oprogramowaniem:


Źródło: Beta News