Instalki.pl » Aktualności » Software » Chcesz przechowywać poufne dane w chmurze? Sprawdź Magazyn osobisty w OneDrive
Niedziela, 08 Marzec 2020 18:05, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Folder Magazyn osobisty w usłudze OneDrive
Gdy liczy się bezpieczeństwo danych.

Osoby chcące przechowywać dane w chmurze mają naprawdę duży wybór, a prawie każda usługa oferuje również darmowy plan. Decydując się na OneDrive od Microsoftu otrzymamy za darmo 5 GB przestrzeni dyskowej, a ciekawym dodatkiem jest folder "Magazyn osobisty" zawierający dodatkową warstwę ochrony.

Wybierając OneDrive Basic w Magazynie osobistym można przechowywać maksymalnie 3 pliki, natomiast użytkownicy planów Office 365 Personal i Office 365 Home nie spotkają tutaj żadnych ograniczeń, aż do limitu magazynowania usługi OneDrive.

Folder "Personal Vault" znajdziecie po zalogowaniu się na konto OneDrive. W celu odblokowania plików i uzyskania do nich dostępu, użytkownik wprowadza numer PIN, skanuje odcisk palca, korzysta z opcji rozpoznawania twarzy lub używa kodu otrzymanego w wiadomości e-mail bądź SMS. Magazyn osobisty można również odblokować za pomocą aplikacji Microsoft Authenticator.

2020-03-08 164012
Magazyn osobisty w przeglądarce

Poufne dokumenty? Zabezpiecz je


W dobie cyfryzacji na komputerach przechowujemy naprawdę wiele poufnych dokumentów. Skany dowodów osobistych, akty urodzenia, polisy ubezpieczeniowe, dokumenty finansowe, itd. Ich bezpieczeństwo to podstawa, w końcu nikt nie chciałby aby nieupoważniona osoba przeglądała jego prywatne dane.

Warto jednak mieć dostęp do ważnych dokumentów nie tylko z poziomu lokalnego komputera. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie OneDrive, który możemy zainstalować nie tylko na komputerze z systemem Windows, ale i urządzeniach mobilnych z Androidem czy iOS.

2020-03-08 164617
Magazyn osobisty oznaczony jest charakterystyczną szarą ikonką

Na komputerach z systemem operacyjnym Windows 10, usługa OneDrive synchronizuje pliki w Magazynie osobistym z obszarem zaszyfrowanym, wykorzystując funkcję BitLocker na lokalnym dysku twardym użytkownika. W przypadku każdego pliku w usłudze OneDrive, zawartość Magazynu osobistego jest szyfrowana w czasie przechowywania na platformie Microsoft Cloud, a także podczas przesyłania na urządzenie.

2020-03-08 165110
Aby otworzyć bezpieczny folder muszę podać kod SMS (dostępne są też inne formy autoryzacji)

Dla osób korzystających z urządzeń mobilnych z systemem iOS i Android, zalecane jest włączenie szyfrowania. Dzięki połączeniu tych funkcji zabezpieczeń użytkownik otrzymuje dobrą ochronę plików. Zarówno w momencie utraty lub kradzieży komputera z systemem Windows 10, jak i urządzenia przenośnego albo uzyskania do niego dostępu przez osobę nieuprawnioną.

Bezpośrednie skanowanie


Aplikacja OneDrive na urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS (od wersji Android 6.0 bądź iOS 11.3 do najnowszych) umożliwia użytkownikom skanowanie dokumentów, robienie zdjęć i nagrywanie filmów bezpośrednio do Magazynu osobistego. Tym samym tak istotne pliki jak dokumenty tożsamości, pojazdu czy ubezpieczenia są dobrze zabezpieczone. Ponadto dostęp do nich jest możliwy z dowolnego miejsca na obsługiwanych urządzeniach.

2020-03-08 165741
Magazyn osobisty można zabezpieczyć PIN'em lub odciskiem palca / aplikacja mobilna umożliwia wygodne skanowanie dokumentów

Myślę, że folder z dodatkową warstwą ochrony to pozycja obowiązkowa dla każdego użytkownika OneDrive. Funkcja jest naprawdę przemyślana, a sama konfiguracja trwa zaledwie moment. Bez propblemu można przenieść tam pliki przechowywane na smartfonie czy komputerze, lub te znajdujące się już w chmurze.