
Naucz się programować.
Jeśli programujecie lub jesteście osobami, które interesują się programowaniem, chcąc wiązać z nim swoją przyszłość, to najprawdopodobniej słyszeliście o kursie informatycznym Harvard CS50. Owiany sławą w branży zestaw wykładów uznawany jest za doskonałe wprowadzenie do informatyki, uczące podstaw programowania jak żaden inny kurs. Miło mi poinformować, że materiały za sprawą CodeGym są teraz dostępne za darmo, w języku polskim!
Harvard CS50 - darmowy kurs programowania online
CS50 nie jest typowym nużącym wykładem. Sprawdźcie sami. Oglądając go nauczycie się podstaw języków programowania dających furtkę do dobrze opłacanej pracy - C, PHP, Javascript, a także SQL, CSS, czy też HTML. Kurs skupia się nie tylko na aspekcie programowania, ale także tym jak prezentować projekt klientom lub przełożonym - kompleksowo!
Kurs opracowany przez Davida J. Malana, specjalistę od bezpieczeństwa sieciowego, sukcesywnie umieszczany jest w sieci. Obecnie dostępne są wykłady pierwszy oraz tak zwany zerowy. Przekonajcie się sami jak łatwo jest poznać podstawy programowania.
Harvard CS50 - wykład zerowy
- Wykład zerowy dotyczy całej masy ciekawych zagadnień i zawiera wiele interesujących nauk, w tym:
- Czym są nauki komputerowe, co jest w nich tak skomplikowane i jak z tym żyć.
- System liczb binarnych czy też sposób, w jaki komputery postrzegają dane.
- Dwójkowy system liczbowy albo sposób, w jaki komputery postrzegają dane.
- Przedstawienie cyfr, obrazków, liter w komputerze.
- Czym są algorytmy: jak zmusić komputer do robienia tego, co jest nam potrzebne.
- Krótko o skuteczności algorytmów.
- Wizualny język Scratch: ten bardzo prosty język programowania – programowanie w obrazkach.
... i napiszesz pierwsze programy. Ponadto zobaczysz, jakie gry Scratch zostały napisane przez samego Davida i innych studentów (możesz w nie pograć, jeśli chcesz!).
Harvard CS50 - wykład 1
Drugi z wykładów (według numeracji wewnętrznej - pierwszy) Harvard CS50 dotyczy jednego z najważniejszych języków programowania - C. Czego uczy?
- Podstaw C: pierwszy program „Witaj świecie!”.
- Czym są kompilatory i jak działają.
- Typ danych ciąg (łańcuch, string) i sposób jego użycia.
- „Tłumaczenie” na C ze Scratcha.
- Typy danych, formaty i operatory.
- Pamięć komputera. Liczby zmiennoprzecinkowe oraz dlaczego działania z nimi czasami prowadzą do niedokładności. Co to jest przepełnienie i jak sobie z tym poradzić.
Kolejnych części kursu wypatrujcie na polskiej grupie Harvard CS50 założonej przez CodeGym. Kurs łącznie liczy sobie 9 wykładów, które podobnie jak powyższe podzielone są na etapy.
Źródło: CodeGym.cc