Instalki.pl » Aktualności » Software » DNS Over HTTPS domyślnie włączony w Firefoxie w USA. Jak włączyć DoH w Polsce?
Środa, 26 Luty 2020 11:35, Wpisany przez Maksym Słomski
firefox dns over https jak wlaczyc doh
Bezpieczne surfowanie po sieci.

Osoby korzystające z przeglądarki Mozilla Firefox są jednymi z pierwszych, które cieszyć się mogą z funkcji DNS over HTTPS. Protokół DoH umożliwiający nawiązywanie bezpiecznych połączeń z serwerami DNS poprzez HTTPS jest już włączany domyślnie w aplikacjach instalowanych na terytorium Stanów Zjednoczonych, co oznacza, że wkrótce nastąpi to także w Polsce. Nie musicie jednak czekać na Mozillę i możecie aktywować DNS over HTTPS już teraz - ba, nawet wybierać pomiędzy dwoma dostawcami tej usługi!

Jak włączyć DoH (DNS-over-HTTPS) w Firefoxie?


Jeśli pobrałeś już Firefoxa, włącz aplikację. Po przejściu do sekcji ustawień udaj się do zakładki "ogólne". Teraz będziesz musiał przewinąć stronę na dół i w sekcji "Sieć" wybrać przycisk "Ustawienia". Tutaj wystarczy zaznaczyć kratkę przy opcji "DNS poprzez HTTPS".

firefox dns over https jak wlaczyc

Zgodnie z zapowiedziami do wyboru jest dwóch różnych dostawców usługi. Domyślnym jest forma Cloudfare, ale nic nie stoi na przeszkodzi, aby skorzystać z DoH zapewnianego przez NextDNS. Warto wiedzieć, że obaj dostawcy spełniają rygorystyczne warunki narzucane przez program Trusted Recursive Resolver (TRR). Mowa tutaj o przejrzystości gromadzenia ograniczonych danych z serwera DoH wykorzystywanego przez użytkowników Firefoxa oraz rezygnacji z cenzurowania, filtrowania i blokowania ruchu DNS, chyba że organy ścigania wyraźnie tego zażądają.

Dzięki DoH stronom trzecim będzie znacznie trudniej zebrać Wasze dane związane z przeglądaniem sieci. "DoH pomaga ukryć twoją historię przeglądania przed atakującymi w sieci i pomaga zapobiegać gromadzeniu twoich danych przez osoby trzecie w sieci, które są w stanie łączyć twój komputer z odwiedzanymi przez ciebie stronami internetowymi", tłumaczy Mozilla.

Warto przypomnieć, że dostawcom internetu tak bardzo nie podoba się to, że nie będą mogli podglądać działań użytkowników swoich sieci po spopularyzowaniu DoH, że nominowali firmę Mozilla do miana "Internetowego złoczyńcy 2019 roku". W takiej właśnie rzeczywistości egzystujemy.