Instalki.pl » Aktualności » Software » Informacja od Google do użytkowników urządzeń Huawei: nie używajcie bocznych drzwi do instalowania usług Google
Sobota, 22 Luty 2020 23:02, Wpisany przez Piotr Malinowski
huawei google 1
Nareszcie oficjalne oświadczenie.

W maju zeszłego roku mieliśmy do czynienia z istnym zatrzęsieniem smartfonowego rynku. Amerykański rząd zakazał wtedy wszystkim amerykańskim firmom współpracy z Huawei. Konflikt na linii USA – Chiny odbił się szerokim echem zarówno wśród mediów, jak i branży technologicznej. Google postanowiło w końcu odpowiedzieć na pytania użytkowników i opublikowało oficjalne oświadczenie omawiające kluczową kwestię – „to jak w końcu jest z tymi usługami Google na smartfonach Huawei?”.

Zapewne wiele osób stwierdzi, że „przecież wszystko wiadomo”. Możliwe, ale oświadczenie giganta z Moutain View uświadomi szersze grono odbiorców, aniżeli artykuły publikowane w sieci. No więc – „jak to jest?”.

Sankcje nałożone przez rząd USA powodują, że Google nie może udostępniać firmie Huawei dostępu do autorskich aplikacji. Zakaz obejmuje urządzenia wyprodukowane przed 16 maja 2019 roku. Te wypuszczone na rynek wcześniej pozostają „pod opieką” koncernu i nieustannie otrzymują wsparcie oraz aktualizacje. Jednak już chociażby na Huawei Mate 30 Pro nie znajdziecie aplikacji pokroju YouTube, Map Google czy Dysku Google.

Warto też przypomnieć, że Huawei jeszcze niedawno stosowało pewne sztuczki aby wprowadzać na rynek smartfony z pakietem aplikacji od Google. Wystarczyło lekko zmodyfikować specyfikacje urządzenia (np. dokładając więcej pamięci lub zmieniając kolor obudowy), aby wypuścić je na rynek pod nową nazwą podczas gdy oznaczenie modelu pozostało niezmienione. W ten sposób stary-nowy sprzęt pojawiał się w sprzedaży z pełnoprawnym Androidem.

Google w specjalnym oświadczeniu nie pozostawia złudzeń i mówi wprost - instalowanie usług na własną rękę z pakietów APK jest niebezpieczne. Gigant przypomina, że nie zezwala na instalowanie swoich aplikacji na niecertyfikowanych urządzenia i użytkownicy nie powinni tego robić.

Ze względu na ograniczenia rządowe aplikacje i usługi Google nie są dostępne do preinstalowania na nowych urządzeniach Huawei. Aby chronić prywatność danych użytkownika, bezpieczeństwo i wygodę, Sklep Google Play, Google Play Protect i podstawowe aplikacje Google (w tym Gmail, YouTube, Mapy i inne) są dostępne tylko na certyfikowanych urządzeniach Play Protect. - czytamy w oświadczeniu. 

Aplikacje Google pobrane z nieoficjalnego źródła nie będą działały niezawodnie, ponieważ nie zezwalamy na działanie tych usług na niecertyfikowanych urządzeniach, na których bezpieczeństwo może zostać naruszone. Ładowanie usług Google z nieoficjalnego źródła wiąże się również z dużym ryzykiem instalacji aplikacji, które zostały zmodyfikowane w sposób, który może zagrozić bezpieczeństwu użytkownika. - ostrzega Google. 

Pełne oświadczenie Google możecie przeczytać w tym miejscu.

Źródło: Google