Instalki.pl » Aktualności » Software » Regularnie korzystam z aplikacji "Twój telefon" w Windows 10. Synchronizacja PC i smartfona działa coraz lepiej
Czwartek, 20 Luty 2020 20:17, Wpisany przez Wojciech Błachno
Twój Telefon Windows 10
Synchronizacja telefonu z Windows 10 nigdy nie była prostsza.

Telefon i komputer to praktycznie nierozłączna para, która większości z nas towarzyszy codziennie. Jednak żonglowanie między komputerem, a telefonem nie zawsze jest efektywne, a co najważniejsze zdrowe. Gdyby tylko istniał jakiś magiczny sposób, by te dwa urządzenia sprytnie synchronizować. No tak, oczywiście, że istnieje - przecież Apple oferuje coś takiego już od dawna, ale wymaga to zakupu co najmniej dwóch sprzętów wspomnianej marki, a to niestety dosyć drogie zabawki.

Użytkownicy Windowsa byli do tej pory skazani na zewnętrzne aplikacje (jak np. AirDroid), które nie zawsze działały jak trzeba. Na szczęście Microsoft już jakiś czas temu postanowił rozwiązać ten problem i wprowadził do Windows 10 nową funkcję o wymownej nazwie Twój telefon. Pozwala ona dokładnie na to, co jest nam w tym kontescie najbardziej potrzebne. Zacznijmy jednak od tego, jak w ogóle zainstalować i skonfigurować aplikację Twój telefon.

yourphone1

Instalacja i konfiguracja aplikacji Twój telefon


W systemie Windows 10 aplikacja Twój telefon jest preinstalowana już od wersji October 2018 Update. Początkowo nie oferowała zbyt wiele, ale z Microsoft stopniowo ją ulepszał. By ją odnaleźć, wystarczy wyszukać aplikację w wyszukiwarce systemowej i ją uruchomić. By połączyć nasz telefon z komputerem wymagane jest jedynie połączenie z siecią i dodatkowo połączenie Bluetooth do wykonywania połączeń telefonicznych.

Już na samym wstępie aplikacja poprosi nas o zainstalowanie aplikacji na system Android o nazwie Pomocnik aplikacji Twój telefon. Możemy wykorzystać kod QR lub po prostu wyszukać aplikację w sklepie Google Play. Gdy już ją zainstalujemy, to logujemy się w niej na nasze konto Microsoft, którego używamy na komputerze.

yourphone apkaand

Gdy nasz telefon zostanie poprawnie połączony z aplikacją, musimy jej nadać kilka uprawnień, niezbędnych do działania. Będziemy musieli to zrobić jeszcze kilka razy, aktywując kolejne funkcje już z poziomu komputera.

Interfejs aplikacji jest bardzo prosty i intuicyjny. Na ten moment aplikacja pozwala na:

  • Synchronizację powiadomień
  • Synchronizację wiadomości.
  • Dostęp do Zdjęć
  • Funkcję wykonywania połączeń telefonicznych

Synchronizacja powiadomień


Gdy aktywujemy synchronizację powiadomień, to wszystkie monity, które trafią na nasz telefon, zostaną wyświetlone również na komputerze. Z poziomu systemu możemy je również wygodnie odrzucić. Bardzo przydatna funkcja w sytuacji, gdy na telefon spływa bardzo dużo powiadomień i nie chcemy podnosić urządzenia za każdym razem gdy zawibruje lub odezwie się dzwonek.

yourphone7

Wszystkie wiadomości pod ręką


Z kolei Wiadomości, jak już sama nazwa jasno wskazuje, dają nam dostęp do naszych wiadomości SMS i MMS. Możemy z tego miejsca tworzyć nowe wiadomości lub odpowiadać na te, które otrzymaliśmy. Mamy tu wgląd do we wszystkie konwersacje.

yourphone4

Wygodny dostęp do wszystkich naszych zdjęć


Dostęp do zdjęć przechowywanych na naszym telefonie to moim zdaniem obecnie najważniejsza i najbardziej przydatna funkcja aplikacji Twój telefon. Do pewnego momentu była ona ograniczona tylko do kilku ostatnich obrazów. Teraz limit został zwiększony, a aplikacja synchronizuje 2000 zdjęć, więc tak naprawdę praktycznie limit nie istnieje.

yourphone8

Zdjęcia możemy nie tylko przeglądać, ale również pobierać na komputer lub udostępniać bezpośrednio z poziomu aplikacji. Możemy też otworzyć w aplikacji Zdjęcia i dokonać różnego rodzaju modyfikacji. Zdjęcie można też przekopiować wprost z aplikacji i wkleić na przykład do wiadomości e-mail.

Można też zadzwonić!


Aplikacja Twój telefon pozwala też na wykonywanie połączeń telefonicznych z poziomu komputera. Wymaga to jednak dodatkowo połączenia za pośrednictwem Bluetooth. Za pomocą funkcji połączeń możemy odbierać połączenia przychodzące na PC, wykonywać połączenia telefoniczne przy pomocy klawiatury lub listy kontaktów, odrzucać połączenia przychodzące, dodając własny tekst lub przekierowując rozmówcę do poczty głosowej oraz zyskać dostęp do listy ostatnich połączeń na komputerze.

yourphone6

Sterowanie smartfonem z poziomu komputera


Funkcja Ekran telefonu pozwala przekierować obraz z ekranu telefonu wprost do aplikacji Twój telefon. Dzięki temu mamy dostęp do mobilnych aplikacji z poziomu komputera i możemy sterować smartfonem na pulpicie naszego PC.

phonescreen

Niestety z tej chyba najciekawszej funkcji aplikacji mogą skorzystać na razie tylko wybrańcy, bo jest to funkcja na wyłączność dla telefonu Samsunga, które mają opcję Link to Windows. Lista kompatybilnych smartfonów obejmuje:

- Samsung Galaxy Note10
- Samsung Galaxy Note 10+
- Samsung Galaxy Fold
- Samsung Galaxy S9
- Samsung Galaxy Note 9
- Samsung Galaxy S10
- Samsung Galaxy S10+
- Samsung Galaxy S10e
- Samsung Galaxy A30s
- Samsung Galaxy A50s
- Samsung Galaxy A51
- Samsung Galaxy A71
- Samsung Galaxy A80
- Samsung Galaxy A90 5G
- Samsung Galaxy S20
- Samsung Galaxy S20+
- Samsung Galaxy S20 Ultra
- Samsung Galaxy Z FlipJeśli waszego smartfona nie ma na powyższej liście, to musicie poczekać, aż Microsoft rozszerzy grono kompatybilnych urządzeń, a stanie się to na pewno w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Tak prezentuje się mniej więcej aplikacja Twój telefon w Windows 10 i trzeba przyznać, że akurat tym razem Microsoft zrobił genialną robotę. 

Aplikacja jest stale rozwijana i ulepszana, a gigant z Redmond chce w ten sposób stworzyć wreszcie spójny ekosystem. Wszystko to w ramach szeroko zakrojonych przygotowań do premiery Surface Duo, który będzie wielkim powrotem Microsoftu na rynek mobilny i realizacją legendarnego Surface Phone.