Korzystasz z Yanosika? O tych funkcjach nie miałeś pojęcia

Maksym SłomskiSkomentuj
Korzystasz z Yanosika? O tych funkcjach nie miałeś pojęcia
{reklama-artykul}
Wielu kierowców użytkuje aplikację Yanosik przede wszystkim ze względu na jej główną zaletę: przekazywanie informacji na temat bieżącej sytuacji na drodze – korkach, fotoradarach i policyjnych patrolach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że aplikacja Yanosik to cała gama innych ciekawych funkcji, które mogą okazać się przydatne w trakcie zarówno krótkich, jak i nieco dłuższych podróży. Oto ciekawe funkcje Yanosika, o istnieniu których mogliście nie mieść pojęcia.

1. Punkty przelotowe

Użytkownicy aplikacji mogą liczyć na unikalną funkcję, jakiej próżno szukać na rynku mobilnym. Oprócz tradycyjnego punktu pośredniego, w nawigacji Yanosik znajduje się tzw. przelotowy punkt pośredni. Oznacza to, że nawigacja wyznacza trasę w obrębie danego punktu, możliwie najszybszymi drogami. W praktyce, kierowca przemierzający trasę Poznań – Kraków z punktem przelotowym we Wrocławiu zostanie poprowadzony obwodnicą Wrocławia, a nie przez centrum miasta, co pozwoli mu zaoszczędzić czas.

2. Tryb HUD

Kolejną mało znaną funkcją aplikacji jest tryb HUD. Został on zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie kierowcy, by mógł on wygodniej korzystać z aplikacji Yanosik, bez odrywania wzroku od drogi. Aby wskazówki i powiadomienia z systemu Yanosik pojawiały się na szybie auta należy wejść w menu aplikacji, wybrać opcję “włącz tryb HUD” oraz położyć telefon na desce rozdzielczej – ekranem do góry.

3. Asystent głosowy

W ustawieniach aplikacji można włączyć asystenta głosowego. Funkcja ta umożliwia dodawanie i potwierdzanie zgłoszeń o bieżącej sytuacji na drodze. Po wypowiedzeniu komendy “Yanosik”, a następnie np. “kontrola” do systemu Yanosik zostanie dodane ostrzeżenie. W ten sam sposób można odwołać i potwierdzić istniejące już zgłoszenia.

4. Restauracje i warsztaty

Aplikacja Yanosik pokaże na mapie również warsztaty i restauracje w najbliższym położeniu oraz poprowadzi zainteresowanych do konkretnego miejsca. Przy wyznaczaniu trasy wyświetlają się zakładki “restauracje” i “warsztaty”. W przypadku zakładów naprawy aut na początku listy prezentowane są te najlepiej oceniane w okolicy. Kierowcy mogą także oceniać pracę i dodawać komentarze o mechanikach czy restauratorach.

5. Porównanie cen OC

Od paru miesięcy w aplikacji Yanosik można sprawdzić oferty OC od różnych ubezpieczycieli. Porównanie cen ubezpieczeń komunikacyjnych znajduje się w zakładce OC/AC. Informacje te pojawią się po zeskanowaniu dowodu rejestracyjnego. Kierowcy w ramach ubezpieczenia YU!, za bezpieczną jazdę mogą także otrzymać zniżki na OC. To unikalna oferta ubezpieczeń oparta o styl jazdy użytkownika. Wybrane ubezpieczenie można również zakupić z poziomu aplikacji w zaledwie kilka minut.

6. Long press i zmiany na mapie

Jeśli na trasie kierowca zauważy jakieś zmiany np. w ograniczeniach prędkości, numeracji budynków, nowych zakazach wjazdu czy nakazach skrętu, to może taką informację zgłosić przez tzw. long press. Oznacza to, że po przytrzymaniu palcem danego punktu na mapie pojawi się opcja “zmiana na mapie”. W notatce wystarczy napisać co należy poprawić.

7. Sprawdzanie historii auta

W zakładce “Auto” użytkownikom, którzy zeskanowali dowód rejestracyjny samochodu pojawia się opcja “Historia auta”. To tam znajdują się takie informacje jak: pierwsza rejestracja za granicą, pierwsza rejestracja w kraju, badania okresowe czy ostatni zarejestrowany stan licznika. Niedługo może pojawić się również opcja o “znaczącej szkodzie”.

8. Ceny paliw na stacjach i „trasówka”

Inną, cenną dla kierowców funkcją, jest sprawdzanie i aktualizowanie cen paliw na stacjach benzynowych. Ceny wyświetlają się po kliknięciu w ikonę stacji lub na tzw. “trasówce”, która pojawia się w trybie nawigacji w formie czarnego, okrągłego znaku w prawym górnym rogu ekranu. Po kliknięciu rozwija się lista mijanych po drodze obiektów tj. restauracje wraz z ich oceną czy stacje paliw z cenami.

9. Wideorejestrator

Opcja nagrywania w spornych sytuacjach na drodze również jest możliwa. Wideorejestrator znajduje się w górnej części ekranu zarówno w trybie zgłaszania, jak i nawigacji. Funkcja ta pozwala na zarejestrowanie sytuacji, która może mieć wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

10. Punkty Vitay na cele charytatywne

Poprzez swoją aktywność, użytkownicy aplikacji mogą zbierać dodatkowe punkty VITAY, które można wykorzystać na stacjach ORLEN. W każdym miesiącu rozdysponowane są 4 miliony punktów, z czego połowa z nich trafia na konta kierowców, a połowa przeliczana jest na złotówki i przekazywana na wskazane przez użytkowników cele charytatywne.

Funkcje aplikacji Yanosik o ktorych nie miałes pojecia

Które z wymienionych funkcji Yanosika znaliście wcześniej, a o których dowiedzieliście się dopiero w trakcie lektury niniejszego wpisu? A może nie korzystaliście jeszcze z tej lubianej przez polskich kierowców aplikacji i właśnie zapragnęliście z niej skorzystać? Yanosika w wersji na Androida pobierzecie za pośrednictwem naszej bazy aplikacji, pod tym adresem. Yanosik na iOS dostępny jest w App Store.

Źródło: mat. prasowe Yanosik

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.