Nowe narzędzie Google idealnie przycina wideo do dowolnego formatu

Maksym SłomskiSkomentuj
Nowe narzędzie Google idealnie przycina wideo do dowolnego formatu
{reklama-artykul}
Filmy i inne materiały tworzone z myślą o telewizji zwykle nagrywa się w formatach 16:9 lub 4:3. Tak się jednak składa, że te materiały coraz częściej ogląda się na urządzeniach mobilnych, które już od dłuższego czasu zdecydowanie wygrywają z telewizorami w kwestii konsumpcji mediów. Z tym faktem wiąże się pewien poważny problem – problem, który Google postanowiło rozwiązać.

Wymienione formaty, 16:9 oraz 4:3, zwykle nie pasują do ekranów smartfonów. Z tego powodu kadry wielu filmów się z myślą o tych urządzeniach po prostu przycina. Jak to określa Google, w takim wypadku ręcznie identyfikowane są istotne treści w każdej klatce wideo i śledzone są przejścia między nimi, aby odpowiednio wybrać obszary, które w każdej klatce powinny zostać przycięte. Ten proces pochłania czas i wysiłek, które można zużyć w lepszy sposób, a na domiar złego jego rezultaty bywają różne.

Rozwiązaniem problemu ma być opracowane przez Google otwartoźródłowe narzędzie o nazwie Autoflip. Dzięki niemu filmy przycięte w niewłaściwy bądź dziwny sposób mają się stać reliktem przeszłości.

Autoflip bazuje na dwóch rodzajach danych wejściowych

Pierwszym jest film, nakręcony amatorsko lub profesjonalnie, a drugim wybrany format, do którego materiał ma zostać przycięty. Narzędzie automatycznie analizuje zawartość wideo w poszukiwaniu istotnych elementów, opracowuje optymalne strategie kadrowania i śledzenia przejść między klatkami, a następnie tworzy wyjściowy film o tym samym czasie trwania co film wejściowy, ale o pożądanym ilorazie długości do wysokości kadru.

„Autoflip stanowi w pełni automatyczne rozwiązanie pozwalające na inteligentne modyfikowanie wielkości kadrów w filmach. Jest to to rozwiązanie wykorzystujące najnowocześniejsze technologie wykrywania i śledzenia, bazujące na nauczaniu maszynowym, które pozwalają mu na inteligentne rozumienie treści wideo.”, czytamy w komunikacie Google.

Dzięki wymienionym technologiom Autoflip tworzy materiały o zmienionym formacie, których poszczególne klatki są dopasowane do siebie dużo lepiej niż po ręcznym procesie przycinania tych klatek. Zatem, wygląda na to, że narzędzie może okazać się niesamowicie przydatne. Mam tylko nadzieję, że nikt nie będzie próbował przycinać z jego pomocą kadrów filmów kinowych czy seriali telewizyjnych, gdzie możliwość podziwiania pełnego oryginalnego kadru ma z reguły duże znaczenie.


Materiały o kadrach przyciętych ręcznie (umieszczone wyżej) kontra materiały przycięte z pomocą narzędzia Autoflip (umieszczone niżej). | Źródło: Google AI Blog

Więcej o technologiach wykorzystanych do stworzenia narzędzia Autoflip oraz zasadach jego działania, dowiecie się, odwiedzając poświęcony sztucznej inteligencji Google AI Blog. Możecie także bezpośrednio przyjrzeć się kodowi źródłowemu narzędzia, który został udostępniony w serwisie GitHub.

Źródło: Google AI Blog

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.