Instalki.pl » Aktualności » Software » Clear Linux od Intela działa doskonale z procesorami AMD
Piątek, 14 Luty 2020 11:35, Wpisany przez Maksym Słomski
clear linux amd
AMD poleca rozwiązanie konkurencji.

Jak często zdarza się, aby producent elektroniki polecał rozwiązania konkurencji? Niezmiernie rzadko. Tymczasem, firma AMD na swoim spotkaniu prasowym dotyczącym nowego procesora Ryzen Threadripper 3990X (tak, to ten z 64-rdzeniami i 128-wątkami), polecała dystrybucję Linuxa stworzoną przez firmę Intel, jako najlepsze z dostępnych oprogramowanie, wspomagające wydajną pracę tego układu. Rzeczony system to Clear Linux.

Clear Linux tworzony jest przez firmę Intel z myślą o zapewnieniu jak największej wydajności swoim autorskim procesorom. Trudno było spodziewać się, że Intel - zapewne zupełnie przypadkiem - stworzy oprogramowanie, które działa doskonale na procesorach AMD, a przynajmniej na układach, których możliwości na tym sofcie sprawdził Michael Larabel, twórca multiplatformowego oprogramowania Phoronix Test Suite.Michael Larabel postanowił zweryfikować jak na Clear Linux działały będą komputer stacjonarny z nowym układem z serii Threadripper, a także laptop z energooszczędnym Ryzenem 3200U. Szybko okazało się, że procesory AMD działają na tym sofcie doskonale. Threadripper 3990X radził sobie najlepiej na Clear Linuxie w przypadku aż 24 z przeprowadzonych łącznie 50 testów. W porównaniu pod uwagę wzięto aż 9 różnych dystrybucji otwartoźródłowego systemu.

clear linux amd threadripper

W przypadku procesora AMD Ryzen 3200U rezultaty były jeszcze bardziej spektakularne. Tym razem pod uwagę wzięto jedynie cztery dystrybucje Linuxa, jednak Clear Linux oferował najlepszą wydajność pracy laptopa w aż 43 z 55 testów (78,18%).

clear linux ryzen 3200u

Ciekawostka: z Threadripperem zdecydowanie najgorzej radziły sobie systemy Manjaro Linux i Fedora Workstation 31. W przypadku tego pierwszego testowany procesor kończył testy najgorzej w przypadku 14 z 50 testów, a drugiego - aż 10. Clear Linux ani razu nie oferował najgorszej wydajności spośród systemów w zestawieniu.

Czy Intel zareaguje na te doniesienia i zmieni swój system tak, żeby nie pomagać konkurencji?

System Clear Linux pobierzecie z naszej bazy plików, w tym miejscu.

Źródło: Phoronix