Instalki.pl » Aktualności » Software » Korzystasz z Windowsa 7? Spraw, by Twój system wciąż był aktualizowany
Czwartek, 13 Luty 2020 12:28, Wpisany przez Anna Borzęcka
windows-7-bypass
Póki co obejście zdaje się działać.

Wsparcie dla Windowsa 7 zakończyło się 14 stycznia. Wówczas, ci użytkownicy tego systemu, którym zależy na bezpieczeństwie, zostali zmuszeni do przerzucenia się na Windows 8.1 lub Windows 10. Chociaż część z nich rzeczywiście w końcu postanowiła sięgnąć po nowsze wersje oprogramowania Microsoftu, niektórzy nie dość że tego nie zrobili, to znaleźli sposób, aby ich Windows 7 wciąż otrzymywał aktualizacje związane z bezpieczeństwem.

Microsoft nie udostępnia aktualizacji Windowsa 7 użytkownikom domowym, ale inaczej jest w przypadku wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw. Korzystają one bowiem z tak zwanego ESU (ang. Extended Security Updates), czyli programu rozszerzonej aktualizacji zabezpieczeń. Udział w tym programie jest płatny. Podejrzewa się, że w ciągu pierwszego roku od zakończenia wsparcia dla Windowsa 7 firmy muszą płacić Microsoftowi 25 dolarów za każde urządzenie z tym system, a co kolejne 12 miesięcy ta kwota ma się podwajać.

Chociaż program rozszerzonej aktualizacji zabezpieczeń nie jest przeznaczony dla użytkowników domowych, już znaleziono sposób na to, by tę kwestię obejść. Wystarczy kilka prostych kroków by sprawić, by Windows 7 znowu zaczął otrzymywać aktualizacje.

Zanim wyjaśnię, w jaki sposób uzyskać dostęp do ESU, muszę zaznaczyć, że poniższa metoda nie jest czymś, co Microsoft aprobuje. Zatem, jeśli postanowicie z niej skorzystać, to na własne ryzyko. Przed próbą uzyskania dostępu do ESU, warto zrobić kopię zapasową danych z komputera.

Program rozszerzonej aktualizacji zabezpieczeń jest przeznaczony dla firm. Microsoft umyślnie nie udostępnia go użytkownikom domowym. Zatem, prędzej czy później Microsoft może sprawić, że poniższe obejście przestanie działać.

Co zrobić by Windows 7 wciąż był aktualizowany?


1. Upewnij się, że Twój Windows 7 otrzymał wszystkie aktualizacje przeznaczone dla użytkowników domowych. Sprawdź, czy zainstalowane są aktualizacje KB4490628, KB4474419, oraz KB4536952. Jeśli nie, wyszukaj ich na tej stronie, pobierz, a następnie zainstaluj.

2. Zarejestruj się i zaloguj na forum My Digital Life, a następnie przejdź do tego postu i pobierz narzędzie pozwalające na uzyskanie dostępu do ESU stamtąd lub bezpośrednio z serwisu Gitlab. Hasło do archiwum to 2020.

3. Zainstaluj wspomniane narzędzie, korzystając z pliku installer.bat.

4. Zrestartuj system.

5. Uruchom usługę Windows Update i sprawdź, czy system już pobiera bądź pozwala na pobranie aktualizacji testowej KB4528069. Jeśli tak, Twój Windows 7 powinien otrzymywać aktualizacje w ramach ESU.

Mimo że takie obejście jest dostępne, i choć wygląda na to, że póki co działa, osobiście zachęcam do porzucenia Windowsa 7 i sięgnięcia po najnowszy system Microsoftu – Windows 10. Ta wersja oprogramowania oferuje wiele nowych i przydatnych funkcji, a przede wszystkim posiada stałe wsparcie, a więc cyklicznie otrzymuje aktualizacje.

Źródło: Softpedia