Instalki.pl » Aktualności » Software » Ile miejsca zajmuje wideo nagrane smartfonem w 8K?
Czwartek, 13 Luty 2020 16:34, Wpisany przez Tomasz Bielski
szybkie ladowanie 100 w xiaomi
Lepiej przygotujcie kartę pamięci.

Wraz z premierą nowych, flagowych smartfonów z serii Galaxy S20, użytkownicy otrzymali możliwość nagrywania materiałów wideo w ogromnej rozdzielczości 8K. Oczywiście pierwsze pytanie, które przychodzi do głowy patrząc na tę funkcjonalność to: ile zajmuje tego typu wideo? Na szczęście udało nam się już tego dowiedzieć. Samsung informuje, iż minuta wideo nagrywanego w rozdzielczości zajmuje około 600 megabajtów. Pięciominutowy film zajmie więc odpowiednio 3 gigabajty miejsca w pamięci smartfona. Jaki jest z tego wniosek? Przede wszystkim taki, że warto zaopatrzyć się w kartę micro SD, jeśli planujecie korzystać z opisywanej opcji.

Co ciekawe, ilość zajmowanego miejsca nie jest jedynym ograniczeniem, które zostało nałożone na nowy, flagowy smartfon Samsunga. Producent zdecydował się na konkretną wartość czasu, przez którą będzie można rejestrować wideo w 8K. W tym wypadku ma być to wspomniane pięć minut. Jak raportuje serwis SamMobile, wideo w 8K posiada 24 klatki na sekundę. Nie da się tego zmienić w żaden sposób. Niestety, nowe flagowce Samsunga nie oferują stabilizacji wideo w trybie nagrywania w ogromnej rozdzielczości.Samsung Galaxy S20 Ultra jest dostępny w maksymalnej wersji pojemnościowej 512 GB – urządzenie obsługuje karty pamięci o wielkości do 1 TB. Przechowywanie filmów w wysokiej rozdzielczości nie powinno więc stanowić dla nikogo żadnych większych problemów. Powinno wystarczyć na kilkadziesiąt godzin materiału w 8K. Pytanie tylko… gdzie to wszystko odtworzyć?

Samsung twierdzi, iż nagrywając wideo w 8K można skorzystać z opcji robienia zdjęć w 33 megapikselach, co powinno przełożyć się na kolejne przydatne możliwości samego smartfona.

Czy wideo w 8K nagrywane na smartfonie jest obecnie komukolwiek potrzebne? Na ten moment to raczej przerost formy nad treścią, szczególnie bez stabilizacji obrazu. Na pierwsze amatorskie i bardziej profesjonalne próbki będziemy musieli jednak jeszcze poczekać.

Źródło: SamMobile