Instalki.pl » Aktualności » Software » Mozilla Firefox 73 już dostępna. Co nowego?
Wtorek, 11 Luty 2020 13:50, Wpisany przez Anna Borzęcka
firefox73
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki.

Mozilla właśnie wydała najnowszą stabilną wersję swojej przeglądarki – Firefox 73. Ta jeszcze nie jest dostępna w ramach mechanizmu automatycznej aktualizacji, ale można już pobrać ją ręcznie z naszej bazy aplikacji. Sprawdźcie, jakie wprowadzono w niej nowości.

Mozilla jeszcze nie opublikowała oficjalnej listy zmian zawartych w najnowszej edycji przeglądarki. Ów lista powinna pojawić na jej stronie, gdy tylko ruszą automatyczne aktualizacje programu, czyli najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj. Wówczas znajdzie się ona pod tym adresem https://www.mozilla.org/en-US/firefox/73.0/releasenotes/.

Mimo że wspomniana lista zmian nie jest dostępna, wiemy że w najnowszej wersji przeglądarki pojawiła się chociażby przetestowana w wydaniu beta opcja pozwalająca na ustawienie globalnego powiększenia dla wszystkich wczytywanych stron internetowych. Można uzyskać do niej dostęp, przechodząc w opcjach do działu „Język i Wygląd”.

firefox powiekszenie

Od teraz przeglądarka pozwala również na zmianę domyślnego dostawcy DNS przez HTTPS z Cloudflare na NextDNS. Ta opcja dostępna jest w Ustawieniach Połączenia.

firefox dns

Inna ważna nowość wprowadzona do Firefoxa dotyczy urządzeń wirtualnej rzeczywistości. Jeśli jakakolwiek witryna będzie wymagać od użytkownika skorzystania z tego typu sprzętu, otrzyma on od przeglądarki odpowiednie powiadomienie i zostanie zapytany, czy zgadza się na zagwarantowanie stronie internetowej dostępu do urządzenia, czy też nie.

Mozilla Firefox wciąż jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek, ale mimo to jej baza użytkowników znacznie odstaje od bazy użytkowników Google Chrome. Jak pokazują dane z serwisu Net MarketShare, obecnie największy udział w rynku, na poziomie blisko 68 procent, ma właśnie Google Chrome. Na drugim miejscu, z wynikiem niemal 9 procent, uplasował się właśnie Firefox, a na trzecim Internet Explorer, którego udział wynosi 4,7 procent.

Firefoxa 73 można zainstalować na następujących platformach – systemach Windows 7/8 i 10, a także Linux oraz macOS X. Wszystkie wersje znajdziecie w naszej bazie z oprogramowaniem.