Instalki.pl » Aktualności » Software » Zmęczony Windows 10? Na pomoc przychodzi Windows 12 Lite
Wtorek, 11 Luty 2020 14:17, Wpisany przez Tomasz Bielski
szybkie ladowanie 100 w xiaomi
Tajemniczy projekt oparty na Linuksie.

Windows 10 przeżywa w ostatnim czasie wyjątkowo zły okres – głównie za sprawą wadliwych aktualizacji wypuszczanych notorycznie przez Microsoft. Jeden z użytkowników Reddita znalazł nowe wydanie systemu oznaczone jako Windows 12 Lite. To nic innego, jak dystrybucja Linuxa, która ma uporać się z wieloma bolączkami nękającymi użytkowników. Jedną z nich jest chociażby obiecywana ogólna poprawa wydajności.

Windows 12 Lite to nieco zmodyfikowana dystrybucja Linux Lite 4.8 LTS, która ma wyglądać jak Windows 10 z domyślną tapetą oraz niestandardowymi ikonami. Całość została zauważona przez jednego z użytkowników Reddita w lokalnym sklepie komputerowym i zgodnie z „dokumentacją” dostarczoną wraz z oprogramowaniem, używanie Windows 12 Lite oznacza brak przeszkadzających aktualizacji. Ulotka odważnie twierdzi również, iż mamy do czynienia z systemem niepodatnym na wirusy oraz ransomware – Windows 12 ma być odporny na wszystko.

Windows 12 Lite ma uruchamiać się i działać trzy razy szybciej od klasycznego Windows 10. Twórca oferuje rozruch w zaledwie 15 sekund. Oprócz kiepsko wydrukowanego podręcznika użytkowania można też skorzystać z nieco podejrzanej strony internetowej, która uczciwie informuje o istnieniu oryginalnej przeróbki systemu.

windows12lite2

Sprzedawca Windows 12 Lite życzy sobie 15 funtów za jedną płytę DVD z oprogramowaniem. Warto pamiętać, iż póki co jest to system niewiadomego pochodzenia. Nie wiadomo także, kto stoi za całym projektem – bardzo możliwe, że sytuacja wyjaśni się wraz z czasem.

Windows 12 Lite nie rozwiąże problemów Microsoftu, jednak jest ciekawym pokazem możliwości Linuksa jako alternatywy dla oprogramowania amerykańskiego giganta. Oprócz Linux Lite 4.8 LTS istnieje również mnóstwo innych, lekkich dystrybucji, które będą sprawnie działać na starszych sprzętach.

Windows 12 Lite pokazuje także, że przy odrobinie zaparcia można skonfigurować system tak, aby faktycznie przypominał on klasyczne „okienka”.

Źródło: TechRadar