Instalki.pl » Aktualności » Software » Bajońskie zarobki programistów. Wynagrodzenia w IT rosną, a ofert przybywa [infografika]
Wtorek, 11 Luty 2020 11:38, Wpisany przez Maksym Słomski
zarobki programistow zarobki w IT 2020
Wyniki najnowszego raportu.

Jeśli jakiś czas temu rozpoczęliście studia, których zwieńczeniem będzie praca w IT, to prawdopodobnie dokonaliście dobrego wyboru - a przynajmniej z perspektywy potencjalnych zarobków i ofert na rynku pracy. Według najnowszego raportu przygotowanego przez No Fluff Jobs, ofert w IT jest całe zatrzęsienie, a zarobki rosną.

Zarobki w IT - wysokość


O ile mediana zarobków programistów wynosiła w 2019 roku 12 500 złotych brutto, to najlepsi zarabiali nawet 30 000 złotych brutto. Wzrost mediany wynagrodzeń w branży IT wyniósł 4%. Według przeprowadzonej przez No Fluff Jobs analizy, aż 70% ofert na rynku wystawionych było przez małe i średnie firmy.

"Wzrost wynagrodzeń wydaje się mały, bo wynosi ok. 4 proc., ale to znak, że wciąż nie osiągnięto maksimum w wysokości oferowanej płacy. Firmy obecnie najczęściej szukają specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem. W swoich zespołach najchętniej widzieliby midów i seniorów związanych z Backendem, którzy mogą pochwalić się dobrą znajomością Javy. To właśnie do tej grupy skierowane jest co trzecie ogłoszenie w serwisie No Fluff Jobs" - podaje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Aż w 60% ogłoszeń pracodawcy szukali programistów na umowach B2B. To właśnie tutaj odnotowano największy wzrost wynagrodzeń, który sięgnął 10%. Wynagrodzenia B2B w przypadku umowy bez vat wynosiły od 11 000 do 16 000 złotych (wartość netto na fakturze), a na umowę o pracę 8000 - 13 000 złotych brutto.

Kogo poszukują pracodawcy w IT? Najlepiej opłacani programiści


Rok 2019 nie przyniósł zaskoczeń: najbardziej pożądane są osoby z kilkuletnim doświadczeniem, które dobrze znają Javę oraz .NET. W ubiegłym roku mogli liczyć na zarobki w wysokości 15 000 złotych na B2B lub 12 000 złotych brutto przy umowie o pracę. Zapotrzebowanie na specjalistów od Big Data było mniejsze, ale zarobki - nieco większe.

Z roku na rok wzrosło zapotrzebowanie na Fullstacków (Backend + Frontend). W porównaniu do 2018 roku liczba ogłoszeń wzrosła aż o 15%.

"Warto pamiętać, że sama znajomość technologii wiodącej już na rynku nie wystarczy. Pracodawcy dużo bardziej cenią sobie specjalistów, którzy np. w przypadku backendu, oprócz Javy znają SQL-a czy Springa i nie są zamknięci na zmiany. Takie wymagania coraz częściej pojawiają się jako niezbędne minimum do wykonywania pracy i ta tendencja będzie jeszcze postępować" - tłumaczy Marek Psiuk, CTO w No Fluff Jobs.

Nieco ponad 50% ofert kierowano do programistów ze średnim stażem - tak zwanych "midów". 37% ofert dotyczyło zatrudniania seniorów. Juniorzy poszukiwani byli tylko w przypadku nieco ponad 12% ofert - średnia liczba aplikantów wynosiła... 40 osób na miejsce! Najlepiej opłacani juniorzy powinni mieć umiejętności w zakresie Angulara, C++ i Node.

Najmłodszym stażem programistom umowy o prace oferowało niemal 44% pracodawców. Mediana wynagrodzeń wynosiła tutaj od 4 000 do 7 000 złotych. Umowy cywilnoprawne oferowano juniorom 5 razy częściej niż midom i seniorom. Najwięcej ofert pracy dla młodych stażem programistów dotyczyło  JavaScript, Java oraz React.

zarobki programistow zarobki w IT

Raport No Fluff Jobs powstał na podstawie analizy unilanych 9253 ofert pracy umieszczanych w serwisie No Fluff Jobs.