Instalki.pl » Aktualności » Software » Netflix wprowadza małą, ale bardzo znaczącą nowość do swojej aplikacji
Czwartek, 06 Luty 2020 13:43, Wpisany przez Tomasz Bielski
szybkie ladowanie 100 w xiaomi
Przyda się na smartfonach.

Netflix postanowił wprowadzić do swojej mobilnej aplikacji małą, ale bardzo znaczącą zmianę. Programiści odpowiedzialni za rozwój usługi zaimplementowali do programu obsługę kodeka wideo AV1. Co to oznacza? Przede wszystkim to, iż całość będzie działać nie tylko wydajniej, ale również oszczędzi dane podczas oglądania. Netflix pozwala na włączenie kodeka dla wybranych tytułów, jednak nie wyszczególnia w swoim programie, które produkcje są obecnie wspierane. Obsługa kodeka AV1 ma zostać z czasem wprowadzona na wszystkich platformach. Netflix współpracuje również z producentami urządzeń i mikroukładów, aby zapewnić pełną kompatybilność.

Kodek AV1 jest alternatywą dla obecnie używanego standardu VP9 – jego wykorzystanie pozwala na oszczędzenie danych w sposób nawet o 20% wydajniejszy, co może spodobać się osobom korzystającym ze smartfonów i nie połączonym z siecią Wi-Fi. Grupa stojąca za rozwojem kodeka AV1, to Alliance for Open Media. Należą do niej tacy giganci, jak między innymi Amazon, Apple, Google, Intel, Microsoft i oczywiście Netflix. Dzięki wykorzystaniu AV1, sprzęty Apple mają w końcu doczekać się możliwości odtwarzania wideo w 4K na sprzętach takich, jak Apple TV czy iPad Pro.

netflixkodek2

Obecnie nie wiadomo, jak dokładnie w praktyce wykorzystanie kodeka AV1 przekłada się na jakość obrazu prezentowanego przez Netflixa. Zakładając duże zmniejszenie wykorzystania danych można założyć, iż materiały multimedialne będą musiały stracić nieco na pierwotnej jakości. Coś za coś. Firma nie przekazała także, w jaki sposób AV1 wpływa na wydajność oraz czas pracy na baterii smartfona. Niektóre raporty mówią, że to właśnie te dwie kwestie ucierpią najbardziej kosztem zmniejszenia finalnego rachunku za internet każdego użytkownika.

Więcej szczegółów poznamy zapewne z czasem. Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na pełne wprowadzenie opisywanej funkcjonalności na sprzęty działające w oparciu o inny system niż Android.

Źródło: The Verge