Instalki.pl » Aktualności » Software » Procesory Intela znowu mogą zwolnić po najnowszej aktualizacji Windows 10
Niedziela, 02 Luty 2020 11:01, Wpisany przez Maksym Słomski
procesor windows 10
Wysoka cena bezpieczeństwa.

Na wielu użytkowników komputerów czeka bardzo poważna aktualizacja. Microsoft udostępnił właśnie łatkę z nowymi mikrokodami dla procesorów Intela, dotyczącą wszystkich użytkowników systemu Windows 10 w wersjach od 1507 do 1909. Powinniście zainstalować ją niezwłocznie, bowiem rozprawia się ona z niezabezpieczonymi podatnościami tychże procesorów na atak.

Udostępnione właśnie poprawki dotyczą procesorów z rodziny Denverton, Sandy Bridge, Sandy Bridge E, EP, a także Valley View i Whiskey Lake U. Spośród wymienionych układów najpopularniejszymi są procesory Whiskey Lake U (8. generacja) spotykana w laptopach. Wiele nowszych procesorów otrzymało poprawki mniej więcej pół roku temu.

W przypadku różnych wersji systemu Windows 10 poprawki oznaczone są różnymi numerami. Po przejściu do witryny Windows Update łatkę odpowiednią dla Waszej wersji systemu będziecie musieli zainstalować ręcznie. Instalacja jest opcjonalna i możecie z niej zrezygnować. Nie wiadomo jeszcze jaki wpływ na wydajność wymienionych wyżej procesorów będą miały poszczególne aktualizacje.


To kolejna już taka na przestrzeni ostatnich lat aktualizacja wypuszczana w związku z hardware'owymi lukami bezpieczeństwa procesorów Intela. Poprzednie aktualizacje rozprawiające się z podatnościami Meltdown i Spectre wsławiły się odczuwalnym ograniczeniem mocy obliczeniowej wybranych układów (do 10%!), co oczywiście nie spodobało się ich użytkownikom.