Instalki.pl » Aktualności » Software » Tego wyniku Apple może pozazdrościć Microsoftowi. Windows 10 bezkonkurencyjny
Sobota, 01 Luty 2020 14:15, Wpisany przez Anna Borzęcka
windows 10 logo
Microsoft z kolejnym kamieniem milowym.

Popularność Windowsa 10 rośnie z roku na rok, tak jak jego udział wśród oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych. Microsoft pochwalił się właśnie, iż system ten obsługuje już miliard urządzeń. Cóż, macOS nawet nie dorasta Windowsowi 10 do pięt.

Chociaż w swoim ostatnim raporcie finansowym Apple ujawniło, iż jego oprogramowanie obsługuje 1,5 miliarda urządzeń na całym świecie, nie można zapominać, że większość tych urządzeń to smartfony z systemem iOS. Na rynku komputerów osobistych i laptopów Windows zdecydowanie dominuje, a macOS pozostaje w tyle.

desktopy statystyki
Udział poszczególnych systemów na rynku desktopów w okresie od stycznia 2019 roku do stycznia 2020 roku. | Źródło: StatCounter

Interesujący jest fakt, iż Microsoft nie podzielił się wieścią o miliardzie urządzeń obsługiwanych przez Windows 10 na żadnej konferencji, ale na swojej oficjalnej stronie, tyle że… włoskiej, która oferuje darmowe tła pulpitu. Być może omawiana informacja, pochodząca z wiarygodnego źródła, krążyła wewnątrz firmy już od jakiegoś czasu, a jeden z jej oddziałów po prostu nie mógł się powstrzymać i ją opublikował przedwcześnie.

microsoft italy

Przypomnijmy, iż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Microsoft mówił o 900 milionach aktywnych urządzeń z Windowsem 10. Oznaczałoby to, że w ciągu 4 ostatnich miesięcy przybyło dodatkowych 100 milionów urządzeń. Biorąc pod uwagę dotychczasową historię tego systemu można stwierdzić, że najnowsze dane wydają się być wiarygodne. Z resztą, ponad dwa tygodnie temu nastąpiło zakończenie wsparcia dla Windowsa 7, co mogło skłonić wielu użytkowników do sięgnięcia po Windows 10.

Kilka lat temu, w 2014 roku, Microsoft chwalił się, że Windows jest obsługiwany przez 1,5 miliarda urządzeń. Trudno powiedzieć, czy do dziś ta liczba została przekroczona, zwłaszcza że w międzyczasie firma zdążyła odejść od tworzenia systemów operacyjnych dla smartfonów. Trudno tu o jakiekolwiek szacunki.

windows statystyki
Udział poszczególnych wersji systemu Windows wśród wszystkich komputerów z systemem Windows.

Wygląda na to, że rezygnacja firmy Microsoft z podboju rynku mobilnych systemów operacyjnych wyszła na dobre i jej, i Apple. Sam Microsoft mógł skupić się na rozwoju Windowsa 10 oraz swoich programów i aplikacji, w tym aplikacji mobilnych. Wycena giełdowa firmy przekroczyła nawet bilion dolarów, tak jak rok niegdyś wycena Apple. Apple, konkurując głównie z urządzeniami z Androidem, zaczęło sprzedawać natomiast jeszcze więcej iPhone’ów. Ten fakt nie może wadzić Microsoftowi, zwłaszcza że jego aplikacje są dostępne w AppStore na urządzeniach z iOS’em.

Źródło: SoftPedia