Instalki.pl » Aktualności » Software » Mozilla doda drugiego dostawcę DNS-over-HTTPS do Firefoxa. Jak włączyć DoH?
Wtorek, 17 Grudzień 2019 11:38, Wpisany przez Maksym Słomski
nextdns mozilla firefox
I jak tu nie kochać Mozilli?

Protokół DoH (DNS-over-HTTPS) umożliwia nawiązywanie bezpiecznych połączeń z serwerami DNS poprzez HTTPS. Ukrywanie przesyłanych przez port 443 zapytań w praktyce uniemożliwia podsłuchiwanie aktywności sieciowej między innymi dostawcom internetu. Rozwiązanie to planuje dodać do Windowsa 10 firma Microsoft, a już teraz w przeglądarce internetowej Firefox stosuje je Mozilla, przez co została swego czasu nominowana do tytułu "internetowego złoczyńcy" - oczywiście przez organizacje, którym nie w smak prywatność internautów. Teraz twórcy lubianej aplikacji idą o krok dalej, dodając drugiego dostawcę DoH do Firefoxa.

DoH w Firefoxie będzie jeszcze lepszy


Mozilla Foundation ogłosiła właśnie, że firma NextDNS dołączy do Cloudfare jako kolejny dostawca DNS-over-HTTPS. Twórcy narzędzia poinformowali, że NextDNS spełnia warunki narzucane przez program Trusted Recursive Resolver (TRR). Chodzi tutaj przede wszystkim o trzy kwestie nadrzędne: ograniczenie danych gromadzonych przez NextDNS z serwera DoH używanego przez użytkowników Firefox, przejrzystość w zakresie gromadzenia danych; deklaracja o rezygnacji z cenzurowania, filtrowania i blokowania ruchu DNS, chyba że organy ścigania wyraźnie tego zażądają.

Jak włączyć DoH (DNS-over-HTTPS) w Firefoxie?


Pobrałeś Firefoxa? Włącz przeglądarkę, przejdź do sekcji ustawień, do zakładki ogólne. Przewiń stronę na sam dół i w sekcji Sieć wybierz Ustawienia. Tam zaznacz kratkę przy opcji DNS poprzez HTTPS. Obecnie jedynym i domyślnym dostawcą jest Cloudfare, ale już za jakiś czas się to zmieni.

firefox dns over https jak wlaczyc

Źródło: Mozilla