Instalki.pl » Aktualności » Software » Jeśli nie Windows 7, to co? Alternatywy dla Windowsa
Piątek, 13 Grudzień 2019 15:55, Wpisany przez Maksym Słomski
Alternatywy dla windows 7
Co wybrać?

Słyszycie? Tik-tak, tik-tak. Zbliża się nieuchronnie koniec wsparcia dla Windowsa 7. Dokładnie za miesiąc i jeden dzień Microsoft zaprzestanie udostępniania darmowych aktualizacji tego systemu, narażając tym samym na szwank bezpieczeństwo osób, które uparcie będą z niego korzystać. Z dniem 14 stycznia 2020 roku łatki przestaną być wydawane także dla systemowego antywirusa Microsoft Security Essentials. Ten można łatwo zastąpić którymś z darmowych antywirusów dla Windowsa 7, ale braku poprawek systemowych w żaden sposób nie przeskoczycie.

Korzystacie z Windowsa 7 i nie wiecie co zrobić w obliczu nadciągającego "dnia zero"? Rozważacie różne alternatywy dla Windowsa 7? Przygotowałem dla Was zestawienie pięciu w moim odczuciu najlepszych systemów, które godnie zastąpią Wam leciwy już OS Microsoftu.

Zorin OS 15.1


Oto oprogramowanie, które stworzono z myślą o użytkownikach Windowsa 7 właśnie. Serio! Zorin OS to Linux bazujący na Ubuntu 18.04 LTS, którego twórcy za punkt honoru postawili sobie upodobnienie go do Windowsa 7. Po co? Po to, aby obecni użytkownicy 10-letniego już systemu Microsoftu przesiedli się właśnie na niego.

Zorin OS 15.1

Właśnie wydano Zorin OS 15.1, który bazuje na jądrze Linux 5.0. System jest kompatybilny z pakietem Microsoft Office, ale też bezpłatnym Libe Office. OS oferuje dedykowany tryb dla graczy, kolosalne możliwości personalizacji wyglądu, ciemny motw oraz garść innych funkcji, dzięki którym szybko zapomnicie o Windowsie 7.

Zorin OS 15.1 - pobierz

Ubuntu 19.10 Eoan Ermine
Czy skłamię pisząc, że Ubuntu to najpopularniejsze i najbardziej cenione distro wśród linuksiarzy? Chyba nie. Dlaczego więc miałbym Wam go nie polecić jako alternatywę dla Windowsa 7? Nad nowym Ubuntu 19.10 pracowano pół roku i możecie być pewni, że 31. wydanie OSu jest naprawdę dopracowane. Cała masa praktycznych, domyślnych aplikacji systemowych, wysoka wydajność, świetne sterowniki i prostota obsługi rzadko spotykana w przypadku innych Linuxów - to tylko wybrane z zalet Ubuntu. Wszystko to oczywiście za darmo.

Ubuntu 19.10 - pobierz

Windows 10


Nie taki diabeł straszny jak go malują, naprawdę! Jako ex-użytkownik Windowsa 7 rękami i nogami wzbraniałem się dwa lata temu przed przesiadką na "dziesiątkę". Naczytałem się na jej temat mnóstwa negatywnych opinii i po prostu bałem się jej niemalże tak mocno, jak kiedyś bałem się Windowsa 8. Niepotrzebnie. Z perspektywy czasu Windows 10 okazał się systemem jeszcze przyjaźniejszym w obsłudze od Windowsa 7. Systemem działającym stabilniej, w wielu zastosowaniach szybciej oraz po prostu nowocześniejszym.

windows 10

Obecnie istnieje mnóstwo sposobów na to, aby skutecznie chwycić byka za rogi i wejść w posiadanie Windowsa 10 za darmo lub półdarmo. Ba, dość powiedzieć, że wciąż działa metoda prostej bezpłatnej aktualizacji Windowsa 7 i Windowsa 8 do najnowszej wersji systemu. Naprawdę, przekonajcie się na własnej skórze o tym jaki jest Windows 10, zamiast czytać komentarze osób krytykujących bezustannie pracę inżynierów Microsoftu. Warto. Nie ma żadnego dobrego argumentu za tym, aby nie przetestować tego OSu.

Mac OS


Mac OS catalina

A może koniec wsparcia oferowanego Windowsowi 7 to dobry moment, aby przesiąść się na system Mac OS i skorzystać z któregoś z produktów Apple? Wiecie jak to jest: czasem trzeba lekko wbrew sobie wypróbować alternatywne rozwiązanie, którego nigdy wcześniej nie braliście pod uwagę. Nie każę przecież kupować najnowszego Maca Pro w opcji za 250 tysięcy złotych. Wystarczy kupić używanego MacBooka z systemem wciąż wspieranym przez Apple. Być może okaże się, że Mac OS jest systemem przyjaźniejszym w obsłudze i bardziej odpowiadającym Waszym oczekiwaniom? Nie można całe życie bazować na komentarzach w sieci - czasem trzeba po prostu spróbować czegoś nowego.