Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft usuwa Notatnik z Microsoft Store. Co się stało?
Czwartek, 05 Grudzień 2019 14:13, Wpisany przez Maksym Słomski
microsoft notatnik windows
Małe zamieszanie.

Microsoft zmienił swoje ambitne plany związane z windowsową aplikacją Notatnik. Podstawowy edytor tekstu z Windowsa 10, który pojawiał się w systemach Windows przy okazji ich instalacji, miał zostać zastąpiony wersją ze sklepu Microsoft Store. Gigant z Redmond szybko wycofał się z tej decyzji, a Notatnik właśnie zniknął z tej niezbyt popularnej platformy z aplikacjami.

Co dalej z Notatnikiem?


Microsoft chciał, aby Notatnik z Windowsa 10 został zastąpiony przez jego wersję z Microsoft Store. Powód był bardzo prosty: aktualizacje. Aplikacja zintegrowana z systemem aktualizowana jest sporadycznie, przy okazji dwóch dużych poprawek dla Windowsa 10 udostępnianych każdego roku. Zaletą apki z Windows Store miały być częściej udostępniane dla niej łatki. Istniała także oczywista wada takiego rozwiązania.

Zastanawialiście się kiedyś jaki odsetek użytkowników Windowsa 10 zagląda do Microsoft Store? Microsoft rezygnując ze wspierania zintegrowanego z systemem narzędzia ryzykowałby to, iż wiele osób nie pobrałoby Notatnika ze sklepu i tkwiło przy nieaktualizowanej wersji aplikacji. Właśnie obawy związane z takim stanem rzeczy mogły skłonić Microsoft do wycofania się ze swoich wcześniejszych zapowiedzi.

notatnik windows 10

Microsoft nie zdementował tego, że Notepad wróci jeszcze kiedyś do Microsoft Store. Firma zapowiedziała jednak, że Windows 10 build 19035 przeznaczony dla Insiderów nie będzie już zawierał wersji Notatnika ze sklepu z programami.

Notatnik przestał działać - co robić?


Jeśli jesteście członkami programu Insider i korzystaliście z Notatnika w wersji dla Microsoft Store, to nie będziecie mogli dłużej tego robić. Jeśli przypięliście go sobie do Paska Zadań, to kliknięcie w ikonę prawdopodobnie nie powoduje uruchomienia się aplikacji. Aby to naprawić, odepnijcie ikonę z Paska i przypnijcie tam zaszytą w Windowsie 10 wersję Notatnika.