Instalki.pl » Aktualności » Software » Co się stanie, jeśli spróbujesz kopiować i drukować pieniądze? [wideo]
Wtorek, 03 Grudzień 2019 12:57, Wpisany przez Maksym Słomski
drukowanie pieniedzy
Nie ryzykuj, inni robią to za Ciebie.

Czy zastanawialiście się kiedyś co się stanie, gdy będziecie próbowali przeskanować banknot, a następnie go wydrukować? To jeden z tematów, którym nieodłącznie towarzyszą legendy miejskie pokroju: "jeśli będziesz skanował banknoty, przyjedzie do Ciebie Policja". Otóż nie.

Skanowanie i drukowanie Euro - da się?


Nie da się i bardzo dobrze obrazuje to jeden z nowowrzuconych filmów na YouTube. W każdym z banknotów znajduje się tak zwana Konstelacja EURion, będąca układem pięciu okręgów zielonych, pomarańczowych lub żółtych, ułożonych w konstelację Oriona. Od 1996 roku umieszcza się je na banknotach po to, aby urządzenia kopiujące rozpoznawały je i uniemożliwiały skanowanie i efektywny wydruk. Zobaczcie sami.Skanowanie i drukowanie polskich banknotów - co się stanie?


Weźcie do ręki polski banknot i przyjrzyjcie mu się uważnie. Nowsze banknoty NBP również mają swoje własne "kółeczka", które mają zapobiegać próbom skanowania i drukowania banknotów. Narodowy Bank Polski dodał owo zabezpieczenie w 2014 roku.

500 zlotych zaabezpieczenia

Tak wygląda próba kopiowania polskiego banknotu na urządzeniu wielofunkcyjnym popularnej marki:Pamiętajcie, że fałszowanie banknotów i wprowadzenie ich w obieg jest w Polsce poważnym przestępstwem określonym w artykule 310 Kodeksu Karnego. Jeśli chcecie pobawić się ze skanowaniem banknotów połóżcie na połowę papierowego pieniądza coś, co zakryje skutecznie widniejący na nim wizerunek, odsłaniając przy tym przede wszystkim zabezpieczenie. Bo inaczej...