Instalki.pl » Aktualności » Software » Program e-Deklaracje nie dla użytkowników Linuxa, MacOS i starszych Windowsów
Piątek, 22 Listopad 2019 10:55, Wpisany przez Maksym Słomski
edeklaracje
Równi i równiejsi? Szkoda.

Program e-Deklaracje Desktop to od wielu lat popularne narzędzie do rozliczania deklaracji podatkowych. Od 2019 roku nie trzeba już wprawdzie wypełniać PIT 37, bowiem administracja wypełnia je za podatników, ale inne formularze wciąż są i były za pomocą tego programu wysyłane. Niestety, Ministerstwo Finansów postanowiło uniemożliwić korzystanie z programu wielu osobom.

Podatnicy użytkujący komputery z systemami operacyjnymi Linux, MacOS oraz Windows XP i Windows Vista już wkrótce utracą możliwość składania deklaracji poprzez e-Deklaracje Desktop. Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie zakończenie wspierania tychże z powodów związanych z bezpieczeństwem danych oraz "technologicznych".W przypadku Windowsa XP i Vista sprawa wydaje się oczywista, bowiem Microsoft nie wypuszcza łatek bezpieczeństwa dla tych systemów, a systemy nie korzystają z najnowszych algorytmów szyfrowania. Jeśli chodzi o Linuxa, argumentem ministerstwa jest zakończenie wsparcia dla środowiska AdobeAIR i technologii AdobeFlash, z których korzysta aplikacja. O co poszło z MacOS? O zmiany w przeglądarce Safari w wersji 12, z której usunięto wsparcie dla wtyczek wykorzystujących Netscape Plug-in API.

O ile nietrudno zrozumieć przedstawicieli administracji rządowej w odniesieniu do Windowsów, to technologiczne przeszkody w przypadku Linuxa i MacOS wydają się jedynie pretekstem do oszczędności czasu i pieniędzy przeznaczonych na rozwój narzędzia. Wciąż, użytkownicy tych systemów mogą rozliczać swoje podatki na portalu podatki.gov.pl, w usłudze Twój e-PIT.

Źródło: MF