Instalki.pl » Aktualności » Software » GitHub przechowa wszystkie swoje dane open source w arktycznym schronie
Sobota, 16 Listopad 2019 14:50, Wpisany przez Anna Borzęcka
arktyczny schron
Na wypadek apokalipsy.

Jako, że potencjalna apokalipsa, która na zawsze zmieniłaby naszą planetę oraz wielkość ludzkiej populacji, może nadejść w każdej chwili, ważne jest, aby przed takim momentem ukryć jak najwięcej ludzkiego dorobku w miejscach, gdzie potencjalny kataklizm nie mógłby sięgnąć. W ten sposób ukryto już chociażby nasiona roślin jadalnych z całego świata, a teraz do własnego arktycznego schronu trafią wszystkie open source’owe dane z GitHuba.

GitHub przechowa wspomniane informacje w arktycznym schronie na rzecz przyszłych pokoleń w ramach projektu Archive Program, który został zapowiedziany podczas konferencji GitHub Universe 2019. Ten sam program zakłada umieszczenie danych w wielu archiwach internetowych, chociażby Biblioteki Bodlejańskiej Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Schron, do którego trafią pliki, to Arctic Vault Archive, zlokalizowany 250 metrów w głąb arktycznej góry na archipelagu Svalbard. Na tym samym archipelagu umieszczono Globalny Bank Nasion. Obydwu tym konstrukcjom ocieplenie klimatu nie powinno zagrażać.

Dane z GitHuba mają być przechowywane w arktycznym schronie w formie rolek taśmy pokrytej sproszkowanym tlenkiem żelaza. Nośniki te mogą być odczytane i przez komputer, i przez człowieka (z pomocą szkła powiększającego), co może być przydatne w przypadku braku dostępu do zasilania. Co ważniejsze, takie rolki taśmy mogą przetrwać nawet tysiąc lat, w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju dysków.

kod zrodlowy

Arctic Vault Archive to miejsce, w którym dane z GitHuba będą zarchiwizowane obok najważniejszych danych z całego świata. Mowa o dorobku naukowym, muzycznym, artystycznym i z wielu innych dziedzin – na przykład archeologii. Gdyby w Ziemię uderzył meteoryt czy doszłoby do innego zdarzenia, które spowoduje zagładę, wszystkie te przechowane informacje mogłyby pomóc w odbudowie cywilizacji.

GitHub chce, aby do arktycznego archiwum trafiły wszystkie open source’owe pliki, które pojawią się w serwisie do lutego 2020 roku. Cóż, tych plików jest naprawdę dużo, a obejmują one chociażby kody źródłowe systemów Linux i Android, języki programowania Python, Ruby czy Rust, i wiele, wiele poza tym.

Źródło: GitHub