Instalki.pl » Aktualności » Software » Jesteś młody i programujesz lub projektujesz gry? Przeczytaj!
Czwartek, 14 Listopad 2019 11:13, Wpisany przez Maksym Słomski
Programowanie
Polski rząd chce wam pomóc.

Trudno tu mówić o programie pokroju "Programista15k+", ale coś właśnie drgnęło. Polski rząd uruchamia program pilotażowy swojego Programu Rozwoju Talentów Informatycznych. Ten skierowany jest do utalentowanych informatycznie uczniów, którym pomóc ma zwiększać ich umiejętności, a w perspektywie także skutecznie rozwijać karierę w branży IT i projektowania gier komputerowych.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że ministerstwo zawarło umowy z operatorami Programu, których celem jest zaktywizowanie szkół i uczelni pod kątem rozwijania w młodzieży wymienionych wyżej talentów. Program będzie składał się z dwóch części: "Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu", za które odpowiadała będzie Fundacja Rozwoju Informatyki i "Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych" - której operatorem zostanie Fundacja Teatrikon.

programisci
Zrób karierę niczym Tomasz Czajka! | Źródło: Wykop.pl

W ramach programu uczniowie i studenci zrzeszeni w kilkuosobowe zespoły pod przewodnictwem ich nauczycieli będą brali udział nie tylko w wydarzeniach polegających na rozwiązywaniu zadań informatycznych i projektowaniu gier, ale także wyjazdach edukacyjnych. Dzięki temu polski rząd chce zachęcić do programowania większą liczbę młodzieży oraz wyrównać szanse w zdobywaniu doświadczenia pomiędzy młodzieżą z dużych i mniejszych ośrodków. Na uczestnictwie zyskają także nauczyciele, których ministerstwo chce odpowiednio przygotować do pełnienia powierzonych im zadań.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski uważa, że w Polsce wciąż brakuje specjalistów IT o odpowiednim poziomie kompetencji:

"Doszliśmy do wniosku, że potrzebny jest nam dodatkowy projekt, który będzie realizowany przez wiele lat, który będzie miał charakter programu rządowego nieuzależnionego od żadnych zewnętrznych środków, a który będzie bazował na najlepszych doświadczeniach twórców olimpiad informatycznych w Polsce", mówił.

Na projekt resort przeznaczy wstępnie ok. 80 milionów złotych. Na dalsze informacje odnośnie wsparcia należy jeszcze poczekać.

Źrodło: PAP