Instalki.pl » Aktualności » Software » Firefox świętuje 15. urodziny. To jemu zawdzięczacie funkcję, którą kochacie
Poniedziałek, 11 Listopad 2019 13:11, Wpisany przez Maksym Słomski
firefox 15 lat
Sto lat!

Kiedyś to były czasy, teraz nie ma już czasów... Google Chrome ma obecnie ponad 70-procentowy udział w rynku przeglądarek internetowych. A pamiętacie czasy sprzed ery Chrome'a? Ja pamiętam doskonale. Z początkiem 2004 roku z Internet Explorera korzystało ponad 90% internautów i pozycja rozwiązania Microsoftu wydawała się być zupełnie niezagrożona. To właśnie wtedy pojawiła się dla niego alternatywa, która zaczęła błyskawicznie zyskiwać na popularności. Tą alternatywą był Firefox.

Pierwsze wydanie Firefoxa datuje się na 23 września 2002 roku. Dlaczego w tytule napisałem więc o 15. urodzinach? Przyczyna jest prosta: dopiero 9 listopada 2004 roku firma Mozilla wydała wersję swojego programu oznaczoną numerem 1.0, uznawaną za pierwszą stabilną i w pełni dopracowaną jego edycję. Firefox był rewolucją.

firefox 1.0
Firefox 1.0 | Źródło: PCStats

Wiecie, że była to pierwsza przeglądarka na świecie, która wprowadziła system kart? Tak, kiedyś ich nie było. Firefox był stabilniejszy, szybszy i ładniejszy od Internet Explorera. Był otwartoźródłowy, co przyciągało wielu deweloperów, którzy chcieli mieć realny wpływ na jego rozwój. Była to pierwsza przeglądarka, którą można śmiało określić mianem prokonsumenckiej.

Microsoft zbagatelizował potencjalne zagrożenie. To był błąd

Nie trzeba było długo czekać, aby cały Internet pokochał Firefoxa za nowoczesne rozwiązania. W 2009 roku z przeglądarki korzystało aż 32,5% internautów. Chrome mógł się wtedy pochwalić udziałem na poziomie 1,5%. Internet Explorer z wynikiem 58,1% wciąż dzierżył ogromny kawałek tortu, ale korzystano z niego głównie na starych komputerach firmowych i padał on wyborem osób mniej zorientowanych w technologicznych nowinkach. Taka prawda.

Obecnie Firefox z dużo mniejszym już udziałem w rynku dalej stara się dbać o kwestie związane z prywatnością i wygodą przeglądania sieci. Nowy Firefox 72 położy wkrótce kres irytującym powiadomieniom ze stron.

Przeglądarkę Firefox pobierzecie z naszej bazy plików, w wersjach na systemy operacyjne Windows, Linux i Mac OS.


Polecamy także: Przeglądarki internetowe. Jak zmieniała się ich popularność? Zobaczcie to wideo