Instalki.pl » Aktualności » Software » Aplikacje smogowe 2021. Sprawdź, jakim powietrzem oddychasz
Środa, 20 Styczeń 2021 16:33, Wpisany przez Maksym Słomski
2019-11-09 172238
Wiesz czym oddychasz?

Temperatury za oknem spadają i mimo chwilowego ocieplenia za oknem panuje zima. Polacy grzeją swoje domy i mieszkania na potęgę i często z konieczności robią to za pomocą węgla i opału, który z ekologią nie ma wiele wspólnego. Według danych przytaczanych przez WHO, każdego roku w Polsce aż 47 tysięcy osób umiera z powodu chorób i powikłań wywołanych wdychaniem pyłów i benzopirenu.

Najpopularniejszym i uniwersalnym wyznacznikiem jakości powietrza jest międzynarodowy Air Quality Index, zapisywany jako AQI. Informujący o stężeniu zanieczyszczeń wskaźnik informuje o tym, jakim powietrzem oddychamy na co dzień. Co oznaczają poszczególne odczyty AQI w odniesieniu do jakości powietrza?

Skala AQI - co oznacza?


0-50 - Dobra. Jakość powietrza jest uznawana za zadowalającą, a zanieczyszczenie powietrza stanowi niewielkie ryzyko lub jego brak.

51-100 - Średnia. Jakość powietrza jest dopuszczalna; jednak niektóre zanieczyszczenia mogą być umiarkowanie szkodliwe dla bardzo małej liczby osób, które są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza.

101-150 - Niezdrowa dla osób wrażliwych. U osób wrażliwych mogą wystąpić negatywne skutki dla zdrowia. Większość populacji może nie odczuwać negatywnych objawów.

151-200 - Niezdrowa. Każdy może zacząć doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych. U osób wrażliwych mogą wystąpić poważniejsze skutki zdrowotne.

201-300 - Bardzo niezdrowa. Ostrzeżenie zdrowotne, poziom alarmowy. Bardzo prawdopodobny negatywny wpływ na zdrowie większości ludzi.

300+ - Zagrożenie dla życia. Alarm zdrowotny: każdy może doświadczyć poważniejszych skutków zdrowotnych.

Jak sprawdzić jakość powietrza?


Wartości AQI są regularnie mierzone w różnych miejscach na świecie, także na terytorium naszego kraju. Czystość powietrza w Polsce da się odczytać za pomocą darmowych aplikacji dostępnych na smartfony z systemem Android. Poniżej przedstawiamy listę tych najlepszych.

Aplikacje do pomiaru jakości powietrza


Kanarek


Kanarek to prawdopodobnie najpopularniejsza aplikacja z informacjami o jakości powietrza w Polsce. Nazwa nawiązuje do roli ptaków w górnictwie – były zanoszone pod ziemię, by ostrzegały przed niebezpiecznymi gazami. Ten Kanarek ostrzega na smartfonie, wyświetlając powiadomienia o pogorszeniu jakości powietrza w obserwowanych przez ciebie miejscach.

Kanarek korzysta z oficjalnych danych Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska, zebranych przez 170 stacji pomiarowych w kraju. Możesz też dołączyć do nich dane z prywatnych i amatorskich urządzeń, które są dostępne publicznie: LookO2, Syngeos, Luftdaten, Beskid Instruments i innych.

kanarek

Kanarek automatycznie znajdzie stację najbliżej ciebie, ale możesz też wybrać obserwowane stacje ręcznie. Na liście zobaczysz wskaźniki jakości powietrza, możesz też przejrzeć szczegóły i zobaczyć stacje na mapie. Od niedawna można też korzystać z Kanarka w połączeniu z Asystentem Google.

Smog Alert


Smog Alert to bardzo wysoko oceniana polska aplikacja do pomiaru jakości powietrza. Jej niewątpliwymi zaletami jest prosty, bardzo przejrzysty interfejs i prostota obsługi. Dzięki apce szybko sprawdzisz jakim powietrzem oddychasz. Narzędzie korzystające z lokalizacji Twojego smartfonu samo określi, z jakiej stacji pomiarowej przesłać Ci informacje.

smog alert
Co ważne, narzędzie Smog Alert prezentuje dane dla większości polskich miast, oferując bazę danych z ponad 3000 miast z całego świata. Program daje możliwość aktywowania alertów z najbliższych stacji lub tych wybranych przez użytkownika. Jeśli normy zostaną przekroczone, wyśle użytkownikowi stosowne powiadomienie.


Zanieczyszczenie Powietrza - monitorowanie smogu


Zastanawiasz się, kiedy możesz bezpiecznie uprawiać sport na zewnątrz? Nie wiesz czy jakość powietrza pozwala na zdrowy spacer z dzieckiem czy osobą starszą? A może kiedy jest dobry moment na przewietrzenie mieszkania? Na te pytania pomoże odpowiedzieć ta oto rozbudowana aplikacja, prezentująca dane dotyczące wielu różnych zanieczyszczeń powietrza. Oprócz informacji dotyczących stężeń PM2.5 i PM10 wyświetla także komunikaty dotyczące tlenku węgla, dwutlenki siarki, dwutlenku azotu, benzenemu i azotu. 

jakosc powietrza
Dane prezentowane są w czytelny sposób, a dostępny widget da się w dowolny sposób skalować na ekranie urządzenia. Zwróćcie uwagę na to, że istnieją bezpłatna i płatna wersja aplikacji. Wam w zupełności wystarczy ta darmowa.


Plume


Plume to aplikacja rozwijana przez Plume Labs – organizację, której misją jest poprawa jakości powietrza na całym świecie. Plume Labs przede wszystkim gromadzi dane i analizuje, które pomogą w walce z niezwykle złożonym problemem, jakim jest zanieczyszczanie powietrza. Członkowie Plume Labs wierzą, że liczby to podstawa. Wyposażeni w wiedzę specjaliści pokonają panikę i znajdą rozwiązania.

Aplikacja Plume korzysta z danych zebranych przez Plume Labs z różnych źródeł, w tym z autorskich sensorów osobistych Plume Flow. Po uruchomieniu Plume pokazuje aktualne informacje oraz prognozę dla miasta, które wybierzesz. Po uruchomieniu aplikacji Plume zobaczysz przystępnie podane informacje o jakości powietrza na zewnątrz, w tym piktogramy z oznaczeniem, czy można bezpiecznie uprawiać sport na powietrzu. Jeśli dotkniesz ekran, zobaczysz indeks AQI i informacje o konkretnych zanieczyszczeniach.

plume

Ponadto w aplikacji Plume znajduje się aparat z naklejkami. Możesz zrobić zdjęcie i nanieść na nie informacje o pogodzie i jakości powietrza.


Airly


Airly to firma z Krakowa. Jej celem jest tworzenie jak najlepszych urządzeń pomiarowych do kontroli jakości powietrza. Misją zaś jest podnoszenie świadomości społeczeństwa, co doprowadzi do rozwiązania problemu zanieczyszczeń i poprawi jakość życia na całym świecie. Firma Airly dostarczyła już ponad 2600 urządzeń pomiarowych do różnych krajów, a w jej aplikacji znajdziesz dane także z innych czujników.

Aplikacja Airly może podawać dane tylko z sensorów Airly lub łączyć je z informacjami ze stacji GIOŚ. Stacje w najbliższej okolicy możesz zobaczyć na mapie, a kolor od razu informuje o jakości powietrza w okolicy. Ponadto w Airly znajdują się standardowe dane pogodowe i prognoza.

Airly
Na stronie Airly można sprawdzić także stężenie szkodliwych gazów w powietrzu.


AirVisual Air Quality


Aplikacja AirVisual została stworzona przez firmę AirIQ, która produkuje także urządzenia pomiarowe dla domu i maski antysmogowe. AirVisual może połączyć się z domowym monitorem jakości powietrza i podawać ci informacje z sensorów na zewnątrz. Dostępność danych zależy od partnerów – w Polsce są to głównie dane z inspektoratów ochrony środowiska.

AirVisual automatycznie znajdzie najbliższe miasto i poda uogólnione informacje o jakości powietrza. Na mapie możesz zobaczyć szczegóły z każdej ze stacji pomiarowych w danym mieście, historię pomiarów oraz prognozę na cały tydzień. W wielu miastach można też oglądać obraz z webcamów.

AirVisual
Jeśli zarejestrujesz się w aplikacji, możesz włączyć powiadomienia. Dzięki temu aplikacja poinformuje cię, jeśli AQI wzrośnie powyżej wskazanej przez ciebie wartości. W AirVisual także znalazł się aparat z naklejkami.


Smog Polska


Smog Polska to kolejny polski klasyk. Aplikacja może korzystać z publicznie dostępnych danych GIOŚ i wielu stacji komercyjnych. Po uruchomieniu Smog Polska nie pokazuje ogólnego AQI, ale wskazuje wartości stężenia konkretnych typów zanieczyszczeń.

Smog Polska może automatycznie znaleźć najbliższą stację, możesz też wybrać źródło danych z mapy.

Smog Polska

W Smog Polska możesz też włączyć powiadomienia z informacjami o jakości powietrza i widżet smogowy, są to jednak funkcje płatne.


Znacie inne przydatne aplikacje do monitorowania stanu zanieczyszczeń powietrza? Czekamy na komentarze.