Instalki.pl » Aktualności » Software » Linuksiarze, przybywajcie! Nowa Fedora 31 udostępniona
Środa, 30 Październik 2019 10:24, Wpisany przez Maksym Słomski
Fedora 31 pobierz
Pobierzcie, warto.

Fedora Project ogłosiła premierę długo wyczekiwanej dystrybucji Linuxa. System Fedora 31 jest wspierany finansowo przez organizację Red Hat odpowiedzialną za Red Hat Enterprise Linux. Najnowsza wersja oprogramowania była rozwijana przez ostatnie pół roku i z tygodniowym poślizgiem została właśnie udostępniona w sieci.

Fedora 31 korzysta z wielu nowinek. Otwartoźródłowy OS wykorzystuje między innymi środowisko GNOME 3.34, Linux kernel 5.3, Glibc 2.30, Python 3 i Node.js 12. Co ważne, począwszy od tej wersji rezygnuje się z instalatorów i repozytoriów 32-bitowych. Do Fedora Workstation i Fedora Server dołączają ponadto teraz Fedora CoreOS, Fedora IoT i Fedora Silverblue.

Fedora CoreOS to lekki i minimalistyczny, samoaktualizujący się system przeznaczony dla konteneryzowanych obciążeń. Fedora IoT - jak sama nazwa wskazuje - to OS dedykowany dla urządzeń internetu rzeczy. Silverblue to nowa edycja rozwiązania znanego do tej pory pod nazwą Atomic Workstation.

Fedora 31 1

Wśród najważniejszych usprawnień systemu warto wymienić wyłączenie logowania do hasła roota w SSH, aktywację parametru net.ipv4.ping_group_range w jądrze Linuksa, aby umożliwić użytkownikom tworzenie gniazd ICMP Echo bez użycia binariów setuid oraz poprawienie obsługi urządzeń wykorzystujących SoC Rockchip, takich jak Rock960, RockPro64 i Rock64.

Coś jeszcze? Wsparcie dla RPM 4.15 i zmiana metody kompresji na ztsd, wsparcie dla Cgroupsv2 oraz cały zestaw aktualnych narzędzi - GCC 9, RPM 4.15, Perl 5.30, Golang 1.13, Mono 5.20, Erlang 22, GHC 8.6, IBus 1.5.21 i Gawk 5.0.1.

Fedora 31 2

Najnowszą wersję systemu operacyjnego Fedora w wersjach Workstation oraz pobierzecie z naszej bazy plików.


Źródło: Fedora Magazine