Nowy algorytm wyostrza rozmazane zdjęcia z niespotykaną dokładnością

Maksym SłomskiSkomentuj
Nowy algorytm wyostrza rozmazane zdjęcia z niespotykaną dokładnością
{reklama-artykul}
Wygląda na to, że już wkrótce przybliżanie i wyostrzanie obrazu rodem z seriali CSI może stać się możliwe. Grupa badaczy z MIT opracowała bowiem sposób na to, aby tworzyć niespotykanie szczegółowe kopie rozmazanych zdjęć czy filmów. Sposób ten polega na wykorzystaniu nowego, specjalnego algorytmu.

Model ”wizualnej deprojekcji” (ang. visual deprojection), bo tak brzmi nazwa algorytmu, bazuje na konwolucyjnej sieci neuronowej. Sieć tę wytrenowano przy użyciu par zdjęć o niskiej jakości i ich odpowiedników o wysokiej jakości. Dzięki temu zdołała się ona nauczyć, jak powstają rozmazane elementy obrazów.

Gdy model ma zamienić niewidziane dotychczas rozmazane klatki z filmu w klatki nierozmazane, analizuje on te pierwsze, by określić, co mogło utworzyć na nich konkretne smugi. Następnie opracowuje on nowe video, łączące fragmenty oryginalne z tymi poprawionymi. Podczas testów przeprowadzonych przez naukowców model zdołał przekształcić 24 rozmazane klatki filmu pokazującego chód pewnej osoby w klatki nierozmazane.

Chociaż omawiana technologia rzeczywiście pewnego dnia mogłaby doprowadzić do urzeczywistnienia słynnego zoomu i wyostrzania z seriali CSI, badacze stworzyli ją głównie z myślą o zastosowaniach medycznych.

mit

„Jeżeli moglibyśmy zamieniać zdjęcia rentgenowskie w wyniki tomografii, mielibyśmy do czynienia z przełomem. Wówczas można by po prostu zrobić prześwietlenie, przepchnąć je przez nasz algorytm, a następnie zobaczyć wszystkie utracone informacje.”, powiedział główny autor pracy opisującej algorytm, Guha Balakrishnan z MIT CSAIL.

Jak widać, uczeni wierzą, że model można by wykorzystywać do zamieniania dwuwymiarowych zdjęć rentgenowskich w zdjęcia trójwymiarowe przypominające wyniki badań tomograficznych, w cenie nieporównywalnie niższej niż cena przeprowadzania tomografii. Ta wiadomość jest szczególnie obiecująca do mieszkańców państw rozwijających się.

Źródło: MIT

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.