Instalki.pl » Aktualności » Software » Szef Huawei: Harmony OS będzie w stanie konkurować z iOS od Apple
Poniedziałek, 14 Październik 2019 15:46, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
ubrown1
Odważne stwierdzenie.

Mniej lub bardziej sprawdzone informacje na temat oprogramowania Harmony OS od Huawei pojawiają się w sieci praktycznie od momentu, w którym chińska firma została wpisana na tak zwaną „czarną listę” w Stanach Zjednoczonych. Firma co prawda uruchomiła jeden produkt (telewizor Honor Vision TV) napędzany wspomnianym oprogramowaniem, jednak na ten moment nie jest gotowa, aby zaimplementować system także w smartfonach. Do sieci przedostała się jednak transkrypcja wideo z szefem Huawei, Rhen Zhengfeiem, który niedawno rozmawiał z serwisem Fortune na temat przyszłości chińskiego giganta.

We wspomnianym wywiadzie Zhengfei twierdzi, iż opracowany przez Huawei system operacyjny Harmony OS będzie w stanie konkurować z propozycją Apple w przeciągu najbliższych dwóch lat. Zhengfei potwierdza, iż cała sytuacja zajmie od dwóch do trzech lat – prezes nie chciał podać jednak dokładniejszych ram czasowych. Dalej robi się już tylko ciekawiej.

harmonyosios2

Harmony OS w 2020 roku ma osiągnąć dwuprocentowy udział w systemach mobilnych – to pozwoli oprogramowaniu zając piąte miejsce w zestawieniu, wyprzedzając Linuksa. W samych Chinach Harmony OS będzie posiadało udziały na poziomie 5 procent. Obecnie na rynku oprogramowania króluje Android z udziałami na poziomie 35 procent. Zaraz za nim znajduje się Windows, a później Apple iOS oraz mac OS. Linux jest obecnie piątym co do wielkości systemem operacyjnym.

Harmony OS do działania wykorzystuje kompilator ARK Huawei i obsługuje języki takie, jak Kotlin, Java, JavaScript, C oraz C++. Chińska firma potwierdziła, iż w 2019 roku na pewno nie zobaczymy smartfona działającego pod kontrolą Harmony OS. Na to wydarzenie będziemy musieli poczekać do bliżej nieokreślonego momentu.

Patrząc na obecną dominację Androida oraz iOS ciężko spodziewać się, iż systemowi Huawei uda się zdziałać cuda – szczególnie, że przed Chińczykami wiele marek próbowało zmierzyć się z tą sytuacją.

Źródło: Gizmochina