macOS Catalina 10.15 udostępniony. Co nowego?

Maksym SłomskiSkomentuj
macOS Catalina 10.15 udostępniony. Co nowego?
{reklama-artykul}
Koniec oczekiwania. Nieco ponad 2 tygodnie po premierze mobilnego systemu operacyjnego iOS 13 przyszła pora na nową wersję oprogramowania dla użytkowników komputerów Mac. System macOS 10.15 Catalina został już udostępniony milionom osób na całym świecie. Aktualizacja przynosi garść istotnych zmian. Prześledźcie te najważniejsze.

macOS 10.15 Catalina – nowości

Żegnaj iTunes. Największą ze zmian jest rezygnacja po 18 latach z dość uciążliwego zdaniem wielu programu na rzecz trzech pomniejszych aplikacji. Co zastąpi iTunes? Będą to Apple Music, Apple Podcast i Apple TV. Funkcję programu do synchronizacji plików pełni od teraz Finder.

Drugą z istotnych zmian jest możliwość uruchamiania aplikacji z iPada na komputerach Mac. Mowa nie tylko o grach pokroju Asphalt 9, ale także wielu aplikacjach do zastosowań profesjonalnych stworzonych z myślą o tablecie. Narzędzia te będą pracowały natywnie, pośród innych programów tworzonych specjalnie z myślą o macOS. Niestety, deweloperzy muszą portować aplikacje we własnym zakresie w ramach projektu Mac Catalyst, więc na Macach nie zagości z miejsca pełna biblioteka apek z Aipada.

Opcja Sidecar postanowi wykorzystać tablet jako dodatkowy ekran dla komputera Mac. Zastosowania można mnożyć, ale z większości ucieszą się przede wszystkim użytkownicy profesjonalni, dla których dotykowy ekran stanowił będzie doskonałą przestrzeń roboczą do pracy z rysikiem Apple Pencil. Wszystko to będzie odbywało się rzecz jasna bezprzewodowo.

Nowości jest nieco więcej i wszystkie poznacie czytając nasz artykuł na ten temat.

macOS Catalina 10.15 – na które komputery?

Najnowsza wersja systemu dostępna jest na komputery iMac 2012 i nowsze, Mac Pro 2013 i nowsze, iMac Pro, Mac mini 2012 i nowsze, MacBook Air 2012 i nowsze, MacBook Pro 2012 i nowsze oraz na 12-calowego MacBooka.

macOS Catalina 10.15 – jak zainstalować?

Wystarczy przejść do sklepu z aplikacjami i wyszukać frazę macOS Catalina. Po pobraniu instalatora i jego uruchomieniu, system zadomowi się na Waszym sprzęcie. Pakiet instalacyjny ma rozmiar ok. 8 GB, a więc jego pobieranie może zająć nieco czasu. Sama instalacja systemu zajmuje ok. 1 godzinę.

Korzystacie już? Jak wrażenia?

Źródło: Apple

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.