Darmowa aplikacja wykrywa choroby oczu u dzieci na ponad rok przed diagnozą lekarską

Maksym SłomskiSkomentuj
Darmowa aplikacja wykrywa choroby oczu u dzieci na ponad rok przed diagnozą lekarską
{reklama-artykul}
Smartfony mogą być czymś więcej niż tylko gadżetem służącym do przeglądania serwisów społecznościowych, robienia selfie czy grania w gry. Te urządzenia mogą bowiem również pomagać we wcześniejszym wykrywaniu chorób. Podkreślają to chociażby nowe wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Badania były poświęcone aplikacji CRADLE (Computer Assisted Detector of Leukoria), znanej także jako White Eye Detector, która, jak możemy wyczytać w jej opisie, pozwala na detekcję objawu okulistycznego zwanego leukokorią poprzez analizę zdjęć dzieci. Objaw ten polega na pojawieniu się białego refleksu źrenicznego zamiast prawidłowego czerwonego w momencie oświetlenia źrenicy, a może on świadczyć o występowaniu siatkówczaka (nowotworu złośliwego), zaćmy dziecięcej, choroby Coatsa, i nie tylko.

CRADLE szuka wczesnych śladów leukokorii na zdjęciach dzieci, korzystając z algorytmów nauczania maszynowego. Wygląda na to, że system ten cechuje się dużą efektywnością, a wspomniane badania to udowadniają.

W ramach swoich eksperymentów zespół uczonych przetestował aplikację z użyciem niemalże 53 tysięcy zdjęć 40 dzieci. Połowa dzieci posiadała choroby oczu i w 16 przypadkach z tych 20 aplikacja zauważyła leukokorię na fotografiach, które powstały średnio 1,3 roku przed postawioną diagnozą lekarską.

cradle1

Z pomocą CRADLE można zbadać oczy zarówno noworodków, jak i dzieci już kilkuletnich. Taki obejmowany przedział wiekowy cieszy, ponieważ dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, często nie są w stanie zasygnalizować tego, że mają problemy ze wzrokiem.

Oczywiście, aplikacja nie może być postawą do postawienia diagnozy, ale jej istnienie może przyczynić się do ocalenia wielu żyć. Ta może bowiem skłonić wielu rodziców do tego, aby udali się do lekarza dużo, dużo wcześniej, niż w innej sytuacji, a przez to – doprowadzić do wcześniejszego postawienia diagnozy przez lekarza. W przypadku każdego nowotworu złośliwego ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza, a względem siatkówczaka szczególnie. Ten może dawać przerzuty do mózgu już 6 miesięcy po wykryciu leukokorii.

Źródło: Science Advances

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.