Instalki.pl » Aktualności » Software » Internet Explorer z bardzo niebezpiecznym błędem - lepiej natychmiast przestań używać starej przeglądarki
Wtorek, 24 Wrzesień 2019 08:32, Wpisany przez BS
2019-09-24 083545
IE pod ostrzałem.

Internet Explorer na przestrzeni lat stał się obiektem drwin użytkowników i głównym elementem niezliczonej ilości memów. Problemy z działaniem przeglądarki (dotyczące głównie jej responsywności) miał rozwiązać jej następca, Microsoft Edge. Jednak mimo stałego rozwijania nowego programu (a także przeniesienia go na silnik Chromium) oraz wielu zachęt do przesiadki na niego, spora część użytkowników wciąż korzysta z Explorera. Jeśli jesteś jednym z nich i jednocześnie nie chcesz umożliwić hakerom przejęcia swojego urządzenia, natychmiast przestań korzystać z IE.

Nowo wykryta luka w IE pozwala przejąć całkowitą kontrolę nad urządzeniem


Microsoft niejednokrotnie prosił użytkowników o to, aby przestali korzystać z Internet Explorera. Teraz ma ku temu naprawdę konkretny powód. Otóż jak donosi firma:

“W sposobie, w jaki silnik skryptowy obsługuje obiekty w pamięci w przeglądarce Internet Explorer, istnieje luka w zabezpieczeniach umożliwiająca zdalne wykonanie kodu.”

Oznacza to, że potencjalna osoba atakująca komputer może uruchomić na nim dowolny kod. Co gorsza okazuje się, że cyberprzestępca będzie mieć dostęp do tych samych uprawnień co użytkownik przeglądarki.

Jeżeli więc na swoim komputerze korzystasz z Internet Explorer z uprawnieniami administratora, haker zdolny wykorzystać lukę również ma możliwość zarządzania całym systemem - instalowania programów, przeglądania czy usuwania plików (nie zapominając o możliwości udostępnienia ich w sieci) czy nawet tworzenia nowych kont w systemie.

Jak się uchronić? Po prostu porzuć Internet Explorer


Na rynku znajdziemy sporo ciekawych alternatyw dla starego, poczciwego programu giganta z Redmond. Możemy skorzystać zarówno z zapewniającego bezpieczeństwo i prywatność Firefoksa, jak i ciekawie działającego Vivaldi. Dla mocno związanych z dotychczasowym oprogramowaniem Microsoft ma stale rozwijanego, ulepszanego i - co w tej sytuacji chyba najważniejsze - bezpiecznego Edge’a.

Jeśli więc jakimś cudem wciąż przesiadujesz w sieci na Internet Explorerze, wykorzystaj go w jedynym znanym memom celu: pobrania innej przeglądarki.

Źródło: PCWorld