Instalki.pl » Aktualności » Software » Richard Stallman odchodzi w niesławie z Free Software Foundation!
Wtorek, 17 Wrzesień 2019 14:13, Wpisany przez Maksym Słomski
richard stallman rezygnuje
Upadek legendy.

Stało się to, czego wiele osób się spodziewało. Autor słynnego Manifestu GNU i prezes Free Software Foundation, Richard Stallman ustąpił ze swojego stanowiska. Decyzja została podjęta w efekcie gęstniejącej wkoło Stallmana atmosfery i fali krytyki jaka spadła na niego po opublikowaniu kontrowersyjnych e-maili dotyczących Virginii Giuffre, jednej z ofiar handlarza ludźmi Jeffery’ego Epsteina.

Richard Stallman bagatelizował krzywdę, jaka spotkała Giuffre ze strony Epsteina i uważał, że nie powinna być ona nazywana napaścią seksualną. Więcej o sprawie napisano w serwisie Medium, gdzie zawarte są kluczowe dla sprawy komentarze. Oczywiście przy okazji nie omieszkano przypomnieć wypowiedzi Stallmana opowiadających się za legalizacją dziecięcej pornografii.

O rezygnacji Stallmana Free Software Foundation poinformowało za pośrednictwem lakonicznego tweeta.Richard Stallman to postać, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju otwartych systemów operacyjnych. Manifest GNU uznawany jest za podstawowy tekst opisujący cele praktyczne i filozoficzne istnienia wolnego oprogramowania. Opublikowany w marcu 1985 roku w czasopiśmie programistycznych Dr. Dobb's Journal tekst wyjaśniał potrzebą stworzenia bezpłatnej alternatywy dla Unixa.

Źródło: Twitter, Medium