Instalki.pl » Aktualności » Software » GNOME 3.34 już jest - sprawdziliśmy najważniejsze nowości
Sobota, 14 Wrzesień 2019 11:58, Wpisany przez Maksym Słomski
gnome 3.34 co nowego zmiany nowosci
Linuksiarze, radujcie się.

GNOME Project ogłosiło na swoim blogu premierę najnowszej wersji długo wyczekiwanego środowiska graficznego. GNOME 3.34 o nazwie kodowej "Saloniki" (ang. Thessaloniki) to łącznie aż 23 929 zmian, nad którymi przez sześć miesięcy pracowało 777 osób. W tym wpisie omówimy wszystkie 23 929 najważniejsze z nowości.

Nowy interfejs przeglądarki


Ważne zmiany związane są z narzędziem, z którego korzysta na co dzień każdy z nas. Przeglądarka internetowa została wzbogacona o ulepszoną funkcję blokowania reklam bazującą na filtrach mechanizmu WebKit. Ma to pomóc pozbywać się reklam jeszcze szybciej i skuteczniej.

GNOME 3.34 przegladarka

Nowością jest funkcja przypinania kart, dzięki której te mogą być otwierane automatycznie wraz z uruchomieniem przeglądarki.

Ulepszone menu ustawień i grupowanie programów


Zmiany w tej sekcji od razu rzucą się w oczy osobom, które lubią personalizować swój system. W GNOME 3.34 dodano możliwość stosowania własnych tapet poprzez funkcję "Dodaj obraz" oraz podglądu tego jak prezentować będzie się tło bez konieczności jego ustawiania. To kosmetyka, ale zmiany w obrębie sekcji launchera nie są tylko kosmetyczne.

GNOME 3.34 tla pulpitu

W najnowszej wersji środowiska GNOME launcher wywołacie umieszczając kursor w lewym górnym rogu ekranu. Po wywołaniu menu programów możecie nie tylko zmieniać kolejność aplikacji, ale także grupować je w katalogach. Jeśli postanowicie opróżnić folder ze wszystkich narzędzi, ten automatycznie zniknie. Mała rzecz, a cieszy.

GNOME 3.34 katalogi ikon

Zmiany w menadżerze maszyn wirtualnych Boxes


Jedna z najmocniej akcentowanych zmian dotyczy Boxes, czyli narzędziu odpowiedzialnemu za maszyny wirtualne. Te można uruchamiać od teraz z obrazów płyt, z wykorzystaniem opcjonalnej akceleracji 3D. Interfejs jest od teraz znacznie czytelniejszy, a wszelakie kreatory działają o wiele bardziej intuicyjnie.

GNOME 3.34 boxes

Pomniejsze zmiany to także:

  • zapisywanie stanu gier w programie Gry
  • ulepszony odtwarzacz muzyczny
  • garść nowych ikon
  • nowe animacje i szybsze wczytywanie ikon
  • czytelniejsza lista sieci Wi-Fi
  • więcej polecanych aplikacji w menadżerze oprogramowania
  • Terminal obsługuje od teraz tekst dwukierunkowy

Najważniejsze zmiany w GNOME 3.34 zaprezentowano w poniższym, 2-minutowym materiale wideo. Jeśli nie mieliście czasu, by przeczytać nasz wpis, zobaczcie krótki film.Kod źródłowy GNOME 3.34 pobierzecie spod tego adresu. Na powszechną implementację środowiska graficznego w popularnych dystrybucjach Linuksa należy jeszcze odrobinę poczekać.

Źródło: GNOME Project