Instalki.pl » Aktualności » Software » Mozilla testuje nowy VPN. Możliwe, że trafi on do przeglądarki
Środa, 11 Wrzesień 2019 11:56, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
ubrown1
Twórcy nie zdradzają swoich planów.

Na początku 2019 roku Mozilla wycofała akcję Test Pilot – niewielka część testowanych przez producenta rozwiązań pojawiła się w przeglądarce Firefox. Okazuje się, iż tym razem programiści powracają w walce o prywatność użytkowników. Najnowszy post na blogu Mozilli zdradza, iż firma pracuje nad autorskim VPNem pozwalającym na bezpieczniejsze łączenie się z siecią oraz surfowanie po internecie.

Nowy zakres Test Pilot zmienia ustanowioną wcześniej politykę producenta. Tym razem funkcje, które zostaną oddane w ręce testerów nie muszą być powiązane bezpośrednio z przeglądarką Firefox. Dotyczy to zarówno produktów, jak i usług. Można więc założyć, iż nowy Test Pilot jest niczym więcej jak beta-testami prowadzonymi przy pomocy samych użytkowników.

Pierwszą nowością, która trafi do wspomnianego Test Pilot jest usługa VPN. Mozilli, podobnie jak inni twórcy przeglądarek naciska na środki mające na celu ochronić prywatność użytkowników podczas korzystania z sieci. Niedawno programiści zaoferowali każdemu możliwość blokowania śledzenia stron trzecich oraz funkcję Enhanced Protection.

mozillavpn2

Firefox Private Network to funkcjonalność, która wykracza poza ochronę podczas surfowania po sieci. Mozilla chce chronić użytkowników przy pomocy VPN podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Rozszerzenie od przeglądarki ma łączyć się z odpowiednimi serwerami – całym procesem można sterować za pomocą prostego przełącznika.

VPN wbudowany w przeglądarkę nie jest niczym nowym. Tego typu rozwiązanie znajduje się już chociażby w Operze. Obecnie nie wiadomo czy Firefox Private Network pojawi się po testach w wersji stabilnej programu. Funkcjonalność jest na ten moment testowana na terenie Stanów Zjednoczonych. Wydaje się jednak, iż Mozilla jest zainteresowana wdrożeniem tego typu rozwiązania na szerszą skalę.

Na ten moment trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Źródło: Mozilla