Instalki.pl » Aktualności » Software » Android 10 oficjalnie wydany! System trafia już na pierwsze smartfony
Wtorek, 03 Wrzesień 2019 21:24, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
And10
Kolejna odsłona Androida przynosi sporo nowości.

Google ogłosiło dziś, że po ponad roku rozwoju i miesiącach testowania zakończono prace nad systemem mobilnym Android 10.

Amerykański gigant podkreśla, że Android 10 gotowy jest na obsługę nowych urządzeń, w tym składanych smartfonów i telefonów z obsługą 5G. Programiści skupili się na prywatności i bezpieczeństwie. Wprowadzono blisko 50 funkcji, które zapewniają użytkownikom lepszą ochronę, przejrzystość i kontrolę.

Rozpoczęto również oficjalne wprowadzenie Androida 10 na wszystkie trzy generacje urządzeń Pixel na całym świecie. Google zapewnia, że wiele urządzeń innych marek, w tym również te uczestniczące w programie Beta, otrzymają aktualizację do końca roku. Co ciekawe, Xiaomi również udostępniło już stabilną wersję Androida 10 dla urządzeń Redmi K20 Pro ale tylko w Chinach i Indiach. Kolejną marką, która ogłosiła dostępność systemu jest Essential Phone.Co nowego w systemie Android 10?


Platforma gotowa jest na obsługę urządzeń ze składanymi ekranami. Android 10 rozszerza wielozadaniowość w oknach aplikacji i zapewnia wygodne przełączanie ekranu, aby utrzymać stan aplikacji podczas składania lub rozkładania urządzenia.W systemie zaimplementowano interfejsy API zapewniające obsługę sieci 5G, która dostarczy wyższe prędkości i mniejsze opóźnienia.

Live Caption to funkcja, która automatycznie dodaje napisy do plików multimedialnych odtwarzanych na urządzeniach użytkowników, od filmów po podcasty i wiadomości audio. Rozwiązanie to pojawi się na urządzeniach Pixel jesienią tego roku, a Google zapewnia, że ściśle współpracuje ze swoimi partnerami, aby wprowadzić Live Caption na wielu urządzeniach z Androidem 10.Kolejną nowością są inteligentna odpowiedź w powiadomieniach. Android 10 używa uczenia maszynowego do sugerowania kontekstowych działań w powiadomieniach, więc gdy otrzymamy wiadomość, pojawią się sugerowane odpowiedzi lub inne działania (np. odnośnik do map).

2019-09-03 224240

Ciemny motyw - Android 10 dodaje ogólnosystemowy ciemny motyw, który sprawdzi się wieczorem i warunkach słabego oświetlenia, a dodatkowo pomaga oszczędzać baterię. Programiści tworzący aplikacje mogą budować niestandardowy ciemny motyw dla swojego projektu lub pozwolić, aby system utworzył go dynamicznie z bieżącego motywu.

Nawigacja za pomocą gestów - Android 10 wprowadza tryb obsługi interfejsu gestami, który eliminuje obszar paska nawigacji i pozwala aplikacjom korzystać z pełnego ekranu.

Android 10 Gesty

Google deklaruje, że prywatność jest centralnym punktem systemu Android 10. Platforma zawiera rozległe zmiany w celu ochrony prywatności i zapewnienia użytkownikom większej kontroli. Osoby korzystające z Androida mają otrzymać większą kontrolę nad swoimi danymi lokalizacji dzięki nowej opcji uprawnień - mogą teraz zezwolić aplikacji na dostęp do lokalizacji tylko wtedy, gdy aplikacja jest faktycznie używana (działająca na pierwszym planie).

Android 10 zawiera Adiantum, nasz nowy tryb szyfrowania. System obsługuje też nowe kodeki audio i wideo, posiada usprawnienia związane z obsługą Wi-Fi czy udoskonalenia związane z działaniem aplikacji (szybsze uruchamianie, mniejsze zużycie pamieć i płynniejsze działanie).

Kompletna lista zmian i nowości w Androidzie 10 znajduje się na blogu dla programistów.