Pracownicy IT żyją jak pączki w maśle. Zarobki tego sektora coraz wyższe

Maksym SłomskiSkomentuj
Pracownicy IT żyją jak pączki w maśle. Zarobki tego sektora coraz wyższe
Bardzo często internauci szukają w sieci informacji na temat zarobków programistów i pracowników branży IT. Ile zarabia programista? Mówiąc oględnie: sporo, jak na polskie realia. Pytanie to nie jest jednak precyzyjnie, bowiem zarobki programistów zmieniają się w zależności od języka programowania. W jakim języku warto programować? Odpowiedzi na te i inne pytania daje najnowszy raport No Fluff Jobs.

W I półroczu 2019 roku najwięcej w branży IT zarabiali eksperci od technologii Big Data, których mediana płac zarówno na umowie o pracę, jak i na B2B oscylowała wkoło kwoty 14 500 złotych brutto. Na niemal tak samo duże zarobki mogli liczyć specjaliści od Node – 14 115 złotych miesięcznie brutto. Programiści nie zostawali w tyle. Nawet najsłabiej zarabiający deweloperzy PHP (ok. 10 000 złotych), Ruby (ok. 12 000 złotych) i C++ (12 250 złotych) nie mogą narzekać na niskie pensje. Pamiętajcie, że wszystkie zarobki w raporcie, to zarobki brutto.

A pensje stale rosną.

Względem 2018 roku mediana zarobków specjalistów od Androida wzrosła aż o 18,18%. W przypadku NODE poszybowała w górę aż o 15,2%, a iOS – 12,5%. W przypadku innych języków wzrosty nie były może aż tak spektakularne, ale zamykały się w granicach kilku do kilkunastu procent wyższych wynagrodzeń wypłacanych co miesiąc.

NFJ zarobki wedlug technologii1

„Niezmiennie od kilku lat, najlepiej zarabiającą grupą w IT są specjaliści DevOps. Wynika to z bardzo specyficznego profilu kandydata, bowiem osoba taka musi posiadać nie tylko duże doświadczenie programistyczne, ale również kompetencje z zakresu zarządzania infrastrukturą, konfiguracją oraz procesami od fazy wdrożenia do operacji” – mówi Tomasz Bujok, CEO & Founder No Fluff Jobs.

Jakie są najbardziej dochodowe specjalizacje? Eksperci DevOps wykazali medianę na poziomie 13 500 złotych. W przypadku backendu było to 13 000 złotych. Mocno wzrosły mediany pensji Project Managerów (o 11% do 12 250 złotych) oraz ekspertów Mobile (o 18% do 13 000 złotych). Jednocześnie zanotowano znaczący spadek pensji przedstawicieli kategorii Support – o 21% do 7000 złotych.

2019-08-30 125155

Pamiętajcie, że cały czas mówimy o medianie zarobków i początkujący pracownicy sektora IT takich zarobków nie wygenerują. No Fluff Jobs podaje, że pensje osób z niewielkim stażem po raz pierwszy od lat… spadły. Juniorzy mogli liczyć na ok. 5 500 złotych – mniej o 9%, niż w zeszłym roku. Z drugiej strony, całkiem szybko można awansować na Seniora, gdzie mediana wynosi już 10 750 złotych (wzrost o 2,4%). Starsi programiści zarabiają już średnio nawet 16 100 złotych (wzrost o 0,6%).

W jakich miastach można zarobić najwięcej? W teorii są to Kraków i Warszawa, gdzie jednak koszty utrzymania są bardzo wysokie. Największy wzrost zanotował Śląsk, gdzie żyć można znacznie oszczędniej.

NFJ zarobki wedlug miast 3

Jak oceniacie zarobki sektora IT? Godziwe?

Źródło: No Fluff Jobs

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.