Ciekawostki na temat systemów Windows, o których mogliście nie wiedzieć

Maksym SłomskiSkomentuj
Ciekawostki na temat systemów Windows, o których mogliście nie wiedzieć
System Windows to zdecydowanie najpopularniejszy system operacyjny w historii. Pewnie nie ma wśród Was nikogo, kto nigdy nie korzystał z komputera, na którym ten był zainstalowany. Tak się składa, że dzisiaj Microsoft Windows obchodzi swoje święto. 24 sierpnia w kalendarzu przypada bowiem nie tylko 24. rocznica wydania Windowsa 95, ale jednocześnie także Dzień Windowsa. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować dla Was listę ciekawostek o tym ważnym kawałku technologicznej historii. Zapraszamy do lektury!

1. Wszechobecny Windows XP

Windows XP to chyba najsłynniejsza wersja systemu Microsoftu. Gdy ten zadebiutował 25 października 2001 roku, jego popularność szybko przerosła oczekiwania producenta. Cóż, miłość do Windowsa XP była tak wielka, że miała poważny wpływ na sprzedaż późniejszego Windowsa Vista, wydanego bardzo późno, bo dopiero w 2006 roku (na licencjach grupowych). W zasadzie, daty premier tych systemów dzielił najdłuższy okres w historii Windowsa.

windows-xp

Vista pojawiał się na kolejnych komputerach na tyle rzadko, że Microsoft był zmuszony sprzedawać Windowsa XP jeszcze do 2008 roku, tymczasem już w 2009 roku zadebiutował Windows 7, przyjęty dużo cieplej niż Vista.

windows-vista

Jeśli chodzi o Windows XP, ten nadal nie przeszedł do lamusa w pełni. Nadal istnieją użytkownicy, którzy z niego korzystają. Co więcej, jeszcze 4 lata temu 95% z wszystkich bankomatów na świecie działało w oparciu o Windowsa XP.

2. Dźwięk startowy z Windowsa 95

Za melodią, którą można było usłyszeć przy uruchamianiu komputera z Windowsem 95, stoi niezwykle interesująca osoba. Mowa o Brianie Eno, kompozytorze, który współpracował z takimi zespołami jak U2 czy Coldplay, a także z Davidem Bowie oraz Philem Collinsem. Eno jest prawdziwą legendą przemysłu muzycznego oraz prekursorem stylu ambient, a dźwięk startowy z Windowsa 95 to, jak przyznał, „jego mały klejnocik”.

Skoro mówimy o Windowsie 95 i muzyce nie możemy pominąć faktu, że Microsoft reklamował ten właśnie system przy użyciu piosenki „Start Me Up” od The Rolling Stones. Firma zapłaciła nawet zespołowi 3 miliony dolarów, aby ten zagrał utwór w dniu premiery systemu.

3. Nowa rzeczywistość

W 1985 roku Microsoft wprowadził na rynek pierwsze środowisko operacyjne oparte na graficznym interfejsie użytkownika – Windows 1.0 dla systemu operacyjnego MS-DOS. To było nowością dla użytkowników, którzy dotychczas mieli do czynienia tylko ze środowiskami tekstowymi, obsługiwanymi z pomocą klawiatury.

Windows 1.0 pozwalał na sprawną obsługę systemu z pomocą innego urządzenia – myszy, której wówczas jeszcze nie wykorzystywano tak powszechnie. Aby użytkownicy mogli szybciej się do niej przyzwyczaić, Microsoft umieścił w swoim systemie grę o nazwie Reversi, której system sterowania opierał się na myszy, a nie klawiaturze.

reversi

Abstrahując od kwestii urządzeń peryferyjnych należy zaznaczyć fakt, że pierwszy Windows nie był samodzielnym systemem operacyjnym, a jedynie dodatkiem do systemu MS-DOS. Pierwszą pełnoprawną wersją Windowsa, odchodzącą od wsparcia DOS, był Windows NT.

4. Zakazane foldery

Jak się okazuje, nie każdą nazwę można nadać folderom w systemie Windows. Z jakiegoś dziwnego powodu w żadnej z wersji systemu najzwyczajniej w świecie nie da się utworzyć folderu o nazwie CON.

Komputer takiej nazwy po prostu nie akceptuje. Sprawdźcie sami! Warto dodać, że ta zasada nie dotyczy jedynie nazwy CON. W żadnym z Windowsów nie mogą istnieć foldery AUX, CLOCK$, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9, LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, LPT9, a także NUL i PRN.

5. Ostatni Windows

Jak dotychczas zaznaczał Microsoft, Windows 10 nie otrzyma swojego następcy. Zamiast tego, firma chce dożywotnio aktualizować obecny system, zgodnie z myślą „system jako usługa” . Jesteśmy ciekawi, czy i kiedy firma złamie swoje postanowienie. Dla niektórych to tylko kwestia czasu, ale tak naprawdę ciężko powiedzieć cokolwiek stanowczo w tej sprawie.

windows-10

6. Nazwy

Mało brakowało, a Windows w ogóle nie byłby Windowsem. Pierwotnie nazwą systemu miał być „Interface Manager”, jednakże szef działu marketingu Microsoftu – Rowland Hanson, przekonał Billa Gatesa do tego, aby ją zmienić, właśnie na Windows. Kto wie, jak wyglądałaby historia systemu, gdyby nie ten szczegół.

windows-start

Z czasem, pracując nad swoimi systemami, Microsoft najpierw zaczął nadawać im nazwy kodowe, a dopiero potem nazwy oficjalne. Tak więc, nad Windowsem 95 pracowano pod nazwą kodową „Chicago”, nad Windowsem 98 pod nazwą „Memphis”, w przypadku Windowsa XP była nią „Whistler”, a w przypadku Windowsa Vista „Longhorn”.

7. Mało znana funkcja dostępna od Windowsa 7

Od lat w systemie Windows można stosować bardzo przydatną sztuczkę, o której z jakiegoś powodu do dziś mało kto wie. Jeżeli macie otwarte w systemie sporo okien, które po prostu zaśmiecają ekran, możecie większość z nich schować za jednym zamachem. Wystarczy, że „złapiecie” kursorem pasek tytułowy jednego z okien, chociażby przeglądarki, a następnie nim „potrząśniecie”. Dzięki temu pozostałe okna magicznie się zminimalizują. Aby ponownie wszystkie okna powiększyć, wystarczy, że „potrząśniecie” raz jeszcze. Koniecznie to wypróbujcie! Funkcja działa w Windows 10.

8. Małe początki

Na rozwój systemów Windows wskazywała nie tylko ich zawartość, ale również rozmiar. Windows 1.0 zajmował na dysku mniej niż 1 MB miejsca, podczas gdy Windows 10 potrzebuje już przynajmniej 15 GB dla wersji 32-bitowej i 32 GB dla wersji 64-bitowej. Jak widać, różnica jest gigantyczna.

windows1.0

9. Oryginalna kampania promocyjna

W 1983 roku, aby wzbudzić zainteresowanie swoim przyszłym środowiskiem operacyjnym (Windowsem 1.0), tęgie głowy w dziale marketingu Microsoftu postanowiły rozesłać do dziennikarzy w USA paczkę z zaproszeniem na konferencję poświęconą jego zapowiedzi oraz nietypowym prezentem. Tym prezentem była… zmywaczka do okien (Windows to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego „okna”). Genialne.

10. Debiut menu „Start”

Windows 95 wprowadził wiele usprawnień względem swoich poprzedników – Windowsa 3.1 i NT. To właśnie w nim po raz pierwszy pojawiły się słynne menu „Start”, pasek zadań, a także przyciski pozwalające na szybką minimalizację i zamykanie okien. Przez lata menu „Start” zmieniało się w tak niewielkim stopniu, że nie dziwi fakt, iż jego kafelkowa wersja, która pojawiła się w Windowsie 8, nie spodobała się w wielu ludziom.

11. Wirusy…

W 1992 roku narodził się pierwszy wirus napisany z myślą o Windowsie – WinVer 1.4. Na szczęście jego skuteczność nie była zbyt wysoka. Autor tego wirusa nadal pozostaje nieznany. W 1995 roku wykryto z kolei pierwszy wirus, który celował w szczególności w Windowsa 95. Nosił on nazwę Boza.

To wszystkie ciekawostki, jakimi chcieliśmy się z Wami podzielić. Jeżeli uważacie, że pominęliśmy jakiś interesujący fakt o systemach Microsoftu, podzielcie się nim w komentarzach. Poza tym, zapraszamy Was na nasz fanpage na Facebooku, gdzie możecie wziąć udział w głosowaniu i wybrać wersję Windowsa, którą wspominacie najlepiej.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.