Google usunęło ponad 80 aplikacji ze Sklepu Play zawierających szkodliwe oprogramowanie adware

Piotr MalinowskiSkomentuj
Google usunęło ponad 80 aplikacji ze Sklepu Play zawierających szkodliwe oprogramowanie adware
{reklama-artykul}
Google regularnie pozbywa się ze swojego sklepu aplikacji, w których zauważono obecność szkodliwego oprogramowania. Tym razem na światło dzienne wyszła informacja o 85 programach wykorzystujących adware, czyli mechanizm wyświetlający użytkownikowi reklamy (nawet zainfekowane) w nachalny i często w taki sposób, by nie można było ich wyłączyć.

Za odkryciem nie stoi jednak firma Google, ale analitycy bezpieczeństwa z Trend Micro. Jak się okazuje, oprogramowanie adware zostało wbudowane w dziesiątki gier i aplikacji fotograficznych – szacuje się, iż liczba pobrań wszystkich tych usług wyniosła… 8 milionów. Dokładnie tylu użytkowników mogło stać się ofiarą nieczystego zagrania deweloperów.

sklep play aplikacje adware 1Przykładowe aplikacje usunięte ze Sklepu Play / Źródło: TM

W momencie odblokowania telefonu, osobie mającej na dysku jedną z zainfekowanych aplikacji, wyświetlały się reklamy trwające nawet 5 minut i niestety nie tak łatwo było je pominąć. Co ciekawe, ikona programu stanowiła jedynie jego skrót, więc jeśli użytkownik chciał usunąć usługę przeciągając ją do „kosza” – ta nadal działała.

Jeśli chcecie sprawdzić czy mieliście u siebie na telefonie jedną z usuniętych aplikacji, to TUTAJ znajdziecie pełną listę zlikwidowanych programów. Miejmy nadzieję, że Google weźmie sobie do serca tego typu sytuacje i podejmie jeszcze więcej działań w kwestii zwiększenia bezpieczeństwa Sklepu Play.

Źródło: Engadget / TM

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.