Instalki.pl » Aktualności » Software » Darmowy pakiet biurowy LibreOffice 6.3 dostępny do pobrania
Czwartek, 08 Sierpień 2019 15:51, Wpisany przez Maksym Słomski
Libreoffice pobierz
Lubiany pakiet programów w nowej wersji.

Zastanawiacie się jaki darmowy pakiet biurowy wybrać? Alternatywą dla Microsoft Office może być na przykład LibreOffice od Document Foundation. Pakiet LibreOffice to aż sześć różnych programów biurowych, które są w stanie godnie zastąpic płatne rozwiązanie. W jego skład wchodzą programy Writer (edytor tekstu), Calc (arkusz kalkulacyjny), Impress (tworzenie prezentacji), Base (bazy danych), Draw (diagramy), Math (równania matematyczne, fizyczne i chemiczne). Otwartoźródłowy, multiplatformowy zestaw programów doczekał się właśnie najnowszego wydania. Jakie zmiany poczyniono w LibreOffice 6.3?

LibreOffice 6.3 debiutuje w dokładnie sześć miesięcy po premierze pakietu Libre Office 6.2. Na przestrzeni tego czasu wydawane były jedynie drobne aktualizacje, o których staraliśmy się Was informować. Najważniejsze zmiany dotyczą jeszcze wydajniejszego i stabilniejszego działania, obsługi większej liczby formatów przeróżnych dokumentów i kilku innych ciekawych usprawnień.

Nowa wersja pakietu biurowego to przede wszystkim jeszcze lepsza współpraca z plikami Microsoft Office. Programy wspierają eksport plików do formatów DOTX i XLSX, importowanie wykresów z grup drawingML w DOCX, a także importowanie i eksportowanie elementów SmartArt z plików PPTX.

Programy Writer i Calc mają znacznie szybciej zapisywać dużych rozmiarów pliki, wspierać różne rodzaje zakładek w plikach tekstowych i wcześniej wczytywać i renderować pliki Calc z VLOOKUP. Poprawiono także obsługę plików ODS/XLSX o naprawdę dużych rozmiarach. Nowością jest wsparcie standardu PDF/A-2, pozwalającego skuteczniej eksportować pliki w formacie PDF. Od teraz LibreOffice pozwala też ukrywać lub automatycznie usuwać wybrane informacje dot. pliku na etapie jego udostępniania.

W Calc pojawiła się także długo wyczekiwana analiza Fouriera, pozwalająca liczyć dyskretną transformatę Fouriera na podstawie tablic danych. Wiele osób ucieszy się na wieść o tym, że zmiana rozmiaru komórki z zakotwiczoną grafiką spowoduje rozmiar grafiki.

Dziennik wszystkich zmian w LibreOffice 6.3 znajdziecie pod tym adresem.

LibreOffice 6.3 pobierzecie z naszej bazy plików.LibreOffice 6.3 będzie wspierany przez najbliższe dziesięć miesięcy, aż do 29 maja 2020 roku. Document Foundation sugeruje, że dla środowisk produkcyjnych najlepszym rozwiązaniem jeszcze przez jakiś czas będzie wykorzystywanie sprawdzonej i dobrze zaktualizowanej wersji LibreOffice 6.2.