Najlepsze dystrybucje Linuksa w 2019 roku. Który Linux wybrać?

Maksym SłomskiSkomentuj
Najlepsze dystrybucje Linuksa w 2019 roku. Który Linux wybrać?
{reklama-artykul}
Rozstrzyganie tego, który Linux jest najlepszy przypomina dyskusję o wyższości Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem. Każdy ma inne potrzeby, każdy ma inne preferencje. OS idealny dla jednej osoby może okazać się zupełnie bezużyteczny dla innej – mamy tego pełną świadomość. Mimo to, w tym miejscu spróbujemy zaproponować Wam kilka dystrybucji Linuksa do różnych zastosowań.

Najlepszy Linux dla początkujących

Ubuntu

Ubuntu

Zaskoczeni? Chyba nie bardzo. To bez dwóch zdań jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, która jest zarazem wyjątkowo przyjazną dla nowych użytkowników tego systemu. Łatwo go zainstalować, a korzystanie z niego nie wymaga regularnych wizyt w wierszu poleceń. Interfejs użytkownika to GNOME, który jest esencją przejrzystości, produktywności i prostej nawigacji. Instalowanie sterowników? Ubuntu wyszuka je automatycznie, od razu gdy wykryje nowy sprzęt. Od razu po instalacji systemu na pokładzie znajduje się cały zestaw niezbędnych programów – odtwarzacz filmów, muzyki i parę innych aplikacji służących rozrywce.

Najlepszy Linux podobny do Windowsa

Zorin OS

Zorin OS

Może wydawać się to zaskakujące, ale wiele osób w Linuksie szuka… podobieństwo do Windowsa. System Linux wybierany jest z wielu różnych powodów – także ideologicznych. Istnieją osoby, które cenią sobie interfejs Windowsa, ale nie chcą korzystać z rozwiązania Microsoftu. Z odsieczą przychodzi Zorin OS, który doczekał się niedawno nowego wydania. Bazująca na Ubuntu dystrybucja miejscami do złudzenia przypomina płatny system giganta z Redmond. Dodatkową jego zaletą jest olbrzymia baza dostarczanych z nim programów – każdy może znaleźć coś dla siebie. Esteci docenią możliwość łatwego dostosowania wyglądu systemu do swoich preferencji za sprawą menadżera tematów.

Najładniejszy Linux

Elementary OS

Elementary OS

Istnieje naprawdę wiele cieszących oko dystrybucji Linuksa. My chcemy polecić Waszej uwadze Elementary OS – i mamy nadzieję, że nie macie jeszcze dość dystrybucji bazujących na Ubuntu. Środowisko Pantheon prezentuje się naprawdę zjawiskowo i niemal na każdym kroku widać tutaj inspirację systemem macOS od Apple. Tak, dla wielu będzie to zaleta. Interfejs jest przejrzysty, minimalistyczny i pomaga skupić się na pracy. W przeciwieństwie do Zorin OS, omawiana dystrybucja nie ma w zasadzie żadnego preinstalowanego oprogramowania. Niezbędne apki zainstalujecie wygodnie z poziomu AppCenter. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych propozycji z naszej listy, Elementary OS można bardzo wygodnie personalizować.

Najlepszy Linux dla starego komputera

Linux Mint Mate

linux mint mate

System Windows 10 nie jest może systemem wagi superciężkiej, ale w porównaniu do większości Linuksów wykazuje naprawdę spore zapotrzebowanie na zasoby. Jeśli szukacie wygodnego w obsłudze systemu, który działa sprawnie także na komputerach dysponujących niewielka mocą obliczeniową, postawcie na Linux Mint w wersji Mate. Wymagania? 512 MB pamięci RAM (!) oraz zaledwie 9 GB przestrzeni dyskowej. Linux Mint Mate nie zaskoczy Was może fajerwerkami graficznymi, ale zapewni czytelne, funkcjonalne środowisko do pracy oraz podstawowych zadań multimedialnych. Zaletami są m.in. spore repozytorium dostępnego oprogramowania i łatwa instalacja sterowników.

Najlepszy Linux dla NAPRAWDĘ starego komputera

Tiny Core Linux

tiny core linux
Jeśli chcecie poznać zawodnika z najlżejszej kategorii wagowej, to prezentujemy Wam Tiny Core. Cały system w podstawowej wersji ma… 15 megabajtów – mimo to umieszczono na nim kilka podstawowych aplikacji. Czas rozruchu? Nawet nie pytajcie – wstaje natychmiastowo. Ta propozycja, którą polecilibyśmy raczej nieco bardzo zaawansowanym użytkownikom wymaga do poprawnego działania 46 MB RAMu oraz procesora klasy Pentium 2. Do instalacji polecamy skorzystać z paczki Tiny CorePlus, która zawiera nie tylko sam system, ale także kilka użytecznych narzędzi.

Najlepszy Linux dla miłośników prywatności

Tails

tails

Jeżeli na pierwszym miejscu stawiacie sobie prywatność, to zastanawiacie się na pewno, która z dystrybucji Linuksa gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. W tym wypadku postawilibyśmy na Tails. Twórcy tego distro na każdym kroku akcentują funkcje pozwalające zachować anonimowość w sieci. System kieruje cały ruch sieciowy przez sieć Tor, która ma zapobiegać wykryciu wszelkich Waszych działań. Bazujący na Debianie system ma zaskakująco przyjazny interfejs wykorzystujący środowisko GNOME. Trudno polecić Tails każdemu, ale w swojej niszy jest w zasadzie bezkonkurencyjny. Dość powiedzieć, że z OSu korzystał sam Edward Snowden.

Najlepszy Linux do montażu wideo i dźwięku

Ubuntu Studio

Ubuntu Studio

Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji i nikt z pewnością nie spodziewał się takiej pozycji w tym zestawieniu, prawda? Mimo to, mamy świadomość, że niektórzy profesjonaliści i amatorzy pracujący z dźwiękiem i montażem filmów wybierają Linuksa, a nie macOS. To właśnie im polecamy Ubuntu Studio. Powód? Cóż, przede wszystkim to świetna i darmowa alternatywa dla korzystania z wielu drogich programów – wszystko to za sprawą dostarczanych z systemem użytecznych narzędzi. Jest wsparcie dla wtyczek audio, jest także dla wejścia MIDI, a nagrywanie dźwięku za pomocą JACK Audio Connection Kit to czysta przyjemność.

Najlepszy Linux dla administratorów

openSUSE

openSUSE

Stałe miejsce w czołowej piątce rankingu na DistroWatch.com sprawia, że trudno jest nam nie polecić openSUSE jako świetnego narzędzia dla dewów i administratorów. openSUSE znany wcześniej jako SUSE Linux i SUSE Linux Professional zadowoli chyba każdego przedstawiciela z obu wymienionych wyżej grup. Pobrać można nieco stabilniejszego i rzadziej aktualizowanego openSUSE Leap z kodem źródłowym z SUSE Linux Enterprise – idealnego do zastosowań biznesowych lub postawić na openSUSE Tumbleweed opierającego się na Factory i cieszyć się częstszymi aktualizacjami w codziennej pracy. Obie wersje korzystają ze środowiska graficznego KDE Plasma. Wiele osób doceni możliwość stworzenia własnego openSUSE, dostosowanego do indywidualnych potrzeb, za pośrednictwem strony SUSE Studio Express.

Czy są jakieś inne dystrybucje Linuksa, które chcielibyście polecić uwadze innych? Dajcie znać w komentarzach.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.