Instalki.pl » Aktualności » Software » AMD wypuszcza kolejne fatalne sterowniki - powodują głośną pracę kart graficznych
Wtorek, 30 Lipiec 2019 09:49, Wpisany przez Maksym Słomski
amd sterowniki psuja
Bug czy "feature"?

AMD kontynuuje złą passę związaną z udostępnianiem niedopracowanych sterowników dla kart graficznych. Ledwo w połowie lipca przestrzegaliśmy przed sterownikami 19.7.1, które psuły wydajność układów RX 590, a dziś donosimy o oprogramowaniu, które doprowadza do furii osoby, które postanowiły kupić któryś z nowych układów RX 5700 lub RX 5700 XT. Co gorsza, pomimo wydania łatki... problem dalej występuje!

Sterowniki Radeon Software Adrenalin 19.7.3 mieszają z ustawieniami prędkości obrotowej wentylatorów instalowanych na kartach RX 5700 XT i RX 5700. Do tej pory pracowały one w zakresie ok. 14% maksymalnej wartości (ok. 700 obr./min.). Po aktualizacji w trybie spoczynku karty kręcą się one z prędkością obrotową wynoszącą 23% maksimum (ok. 1170 obr./min.). Różnica w głośności jest odczuwalna.

techpowerup amd sterowniki rx 5700
Różnica w głośności pracy kart graficznych AMD na poprzednik i nowszych sterownikach. | Źródło: TechPowerUp

Dziennikarze serwisu TechPowerUp zdążyli zaobserwować, że zmiana prędkości obrotowej prowadzi do niższych temperatur rdzeni kart w stanie spoczynku nawet o 4 stopnie Celsjusza. Wydaje się ona jednakże zupełnie bezzasadna, a większy hałas jest po prostu irytujący.

AMD wypuściło już kolejną wersję sterowników, oznaczoną numerem 19.7.4. Niestety, nowe oprogramowanie nie zmienia absolutnie nic w zakresie kultury pracy wentylatorów - te kręcą się przy niskim obciążeniu układu znacznie szybciej, niż przy sterownikach 19.7.2 i wcześniejszych.

Co ciekawe, w informacjach związanych z aktualizacjami AMD nie informuje o zmianach związanych z prędkością obrotową wentylatorów - czyżby ta była efektem jakiegoś błędu w kodzie?

Źródło: TechPowerUp