Facebook stworzył narzędzie, które pomoże jeszcze dokładniej mapować świat

Piotr MalinowskiSkomentuj
Facebook stworzył narzędzie, które pomoże jeszcze dokładniej mapować świat
{reklama-artykul}
W Polsce (czy w innych rozwiniętych krajach) raczej rzadko występuje sytuacja, w której np. na Mapach Google nie ma zaznaczonej jakiejś drogi. Inaczej jest w przypadku państw afrykańskich czy Tajlandii, gdzie teren nie jest zbyt dobrze zmapowany i nawigacja przy pomocy przeróżnych aplikacji okazuje się po prostu zawodna. Z pomocą przychodzi Facebook.

Należy pamiętać, że mówimy o drogach żwirowych i różnych ścieżkach, a nie głównych trasach. We wielu państwach jednak to właśnie nieutwardzonymi alejkami przechodzi najwięcej ludzi. Wspomniany już Facebook chce pomóc tym osobom i w tym celu stworzył specjalne narzędzie nazwane RapiD.

rapid 1Zrzut ekranu z narzędzia RapiD l Źródło: TC

Najprościej mówiąc – program wykorzystuje uczenie maszynowe. Na samym początku programiści „podarowali” sztucznej inteligencji setki zdjęć satelitarnych z zaznaczonymi drogami po to, aby nauczyła się gdzie najczęściej ludzie decydują się na umieszczenie tras. Następnie podsunęli systemowi mapę Tajlandii bez jakichkolwiek dróg, a narzędzie automatycznie zaczęło je tworzyć. Zadaniem człowieka jest jedynie skorygowanie błędów komputera spoglądając na obrazy wykonane przez satelitę.

W ciągu ostatniego roku udało się zmapować blisko 300 000 mil dróg w Tajlandii, więc możemy mówić o sporym sukcesie. Niestety to dopiero początek projektu, gdyż jak sprawdzono – narzędzie słabo radzi sobie w przypadku innych państw i system należy cały czas doszkalać. Ten proces może zająć sporo czasu, lecz z pewnością mniej gdyby to samo przedsięwzięcie zostało przyznane tylko ludziom.

Źródło: TC

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.