Instagram wprowadza funkcje, które mają ograniczyć przemoc na platformie

Piotr MalinowskiSkomentuj
Instagram wprowadza funkcje, które mają ograniczyć przemoc na platformie
{reklama-artykul}
Obecnie mamy do czynienia z dosyć silnym trendem dążenia do tego, aby uczynić Internet miejscem wolnym od „mowy nienawiści” i przemocy. Najbardziej w tego typu akcje angażują się ogromne koncerny, które ulepszają swoje systemy tak, by lepiej wykrywały nieodpowiednie treści i jak najskuteczniej je blokowały. Instagram postanowił wprowadzić właśnie dwie dosyć interesujące nowości nawiązujące do wspomnianego zjawiska.

Przemoc psychiczna w sieci zaczyna się od jednostki i to od konkretnego użytkownika zależy czy zdecyduje się na opublikowanie potencjalnie szkodliwego postu czy komentarza. Zarząd Instagrama najwidoczniej zdaje sobie z tego sprawę, bo „mowę nienawiści” chce do teraz tłamsić w zarodku. Oto słowa szefa platformy, Adama Mosseri:

W ciągu ostatnich kilku dni zaczęliśmy wdrażać nową funkcję w pełni obsługiwaną przez naszą sztuczną inteligencję. Powiadamia ona ludzi, gdy ich komentarz stanowi potencjalne zagrożenie i jest obraźliwy. Ta interwencja daje internaucie możliwość refleksji i ewentualnego wycofania się z publikacji treści.

Na poniższym zrzucie ekranu chyba najlepiej widać, na jakiej zasadzie nowość ma działać. Sztuczna inteligencja wykrywać będzie czy publikowany przez nas komentarz może kogoś zniesławić albo obrazić i zapyta czy na pewno chcemy puścić materiał w świat. Szczegóły działania AI nie są znane i zapewne na zawsze pozostaną zagadką programistów Instagrama.

instagram przemoc 1Instagram będzie ostrzegał przed publikacją komentarzy l Źródło: Instagram

Drugą funkcją jest ta okrzyknięta jako „Ogranicz”. Jeśli komentarze danej osoby niezbyt nam się spodobają, to od teraz będziemy mogli jej profil dosłownie „ograniczyć”. Taki internauta zachowa możliwość pisania wpisów pod naszymi postami, ale nikt oprócz nas i użytkownika piszącego tych komentarzy nie zobaczy.

instagram przemoc 2Ograniczenie pewnych użytkowników może okazać się przydatne l Źródło: Instagram

Trzeba przyznać, że obie funkcje pokazują skalę zjawiska jakim jest chęć ograniczenia „mowy nienawiści” w sieci. Czy to dobrze, czy źle – na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie.

Źródło: TNW / Instagram

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.