Instalki.pl » Aktualności » Software » Android Fast Share to odpowiedź Google na Apple AirDrop
Poniedziałek, 01 Lipiec 2019 08:32, Wpisany przez Maksym Słomski
google fast share android q
Zastąpi Android Beam.

Czy ktoś z Was pamięta jeszcze o funkcji Android Beam wprowadzonej wraz z premierą systemu Android 4.0? Za jej pośrednictwem można dzielić się plikami z innymi użytkownikami smartfonów za sprawą technologii NFC. W maju dowiedzieliśmy się, że funkcja ta zniknie wraz z premierą nowego Androida Q. Wiele osób było mocno zaskoczonych taką decyzją Google, ale ta ma swoją podstawę: Android Beam doczeka się następcy.

Wraz z premierą Androida 10 zadebiutuje funkcja Fast Share, którą najprościej jest porównać do AirDrop od Apple. Dzięki niej można będzie błyskawicznie sparować ze sobą dwa urządzenia mobilne za sprawą łączności Bluetooth, by móc wygodnie i bardzo szybko przesyłać pomiędzy nimi - do tego wykorzystana będzie sieć Wi-Fi.

Co będzie można udostępniać poprzez Fast Share? Niemal wszystko. Użytkownicy będą mogli wymieniać pomiędzy smartfonami i tabletami zdjęcia, pliki wideo, ale także pliki tekstowe, a nawet adresy URL i fragmenty tekstu, które uprzednio skopiowali. Funkcja Fast Share będzie dostępna z poziomu dobrze znanego menu udostępniania i znajdzie się tam pośród wielu innych opcji.

Do poprawnego działania Fast Share potrzebny będzie włączony moduł Bluetooth, włączony GPS (trudno powiedzieć dlaczego) i... w zasadzie tyle. Po zaznaczeniu danych do współdzielenia będzie wystarczyło wybrać odpowiednie urządzenie docelowe, znajdujące się w zasięgu Bluetooth.

Serwis 9to5Google dotarł do zrzutu ekranu, na którym widnieją rodzaje urządzeń potencjalnie mogących współpracować z Fast Share. Okazuje się, że na liście prócz smartfonów i tabletów mogą znaleźć się także laptopy. Na przykładowej grafice widnieje Chromebook - nie wiemy, czy połączenie Fast Share uda się nawiązać także z laptopami pracującymi pod kontrolą Windowsa, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Przypuszcza się jednak, że docelowo funkcja udostępniania plików będzie działać z urządzeniami z Androidem, Chrome OS, iOS i Wear OS.

Google Fast Share
Źródło: 9to5google

Kolejne zrzuty ekranu znaleźliśmy na XDA, którego redaktorom również udało się uzyskać dostęp do nowej funkcji. 

Google Fast Share 2
Źródło: XDA

Google nie ogłosiło jeszcze oficjalnie swojej nowości. Premiera systemu Android Q odbędzie się w sierpniu, a więc firma zapewne zechce zdradzić szczegóły na temat Fast Share jeszcze w lipcu.

Źródło: 9to5Google