Instalki.pl » Aktualności » Software » Steam kończy wsparcie dla Linuksa Ubuntu!
Poniedziałek, 24 Czerwiec 2019 09:48, Wpisany przez Maksym Słomski
Steam linux ubuntu
Canonical winnym tego stanu rzeczy.

Ostatnio sporo dzieje się wokół platformy dystrybucji cyfrowej Steam. Niedawno firma Valve wywołała ogromne kontrowersje w sieci za sprawą dodania tagu LGBTQ+ do puli oficjalnych tagów, umożliwiających oznaczanie zawartości gier. Tym razem, Valve uderza w osoby korzystające z jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux.

Valve ogłosiło, że rezygnuje z oficjalnego wsparcia dla systemu Ubuntu 19.10 i jego kolejnych aktualizacji. Wszystko to z powodu decyzji producenta OSu, firmy Canonical. Nadchodzące wydanie Linuksa Ubuntu, a także następne dystrybucje, nie będą rzekomo aktualizowały komponentów 32-bit x86.

Pierre-Loup Griffais obiecał, że Valve opracuje sposób, który pozwoli użytkownikom systemu Linux na dalsze korzystanie z platformy. Właściciel Steama ma zaoferować wsparcie dla innej dystrybucji otwartoźródłowego systemu. Decyzja w tym zakresie zostanie podjęta "w najbliższym czasie".Wielu deweloperów jest bardzo niezadowolonych z postępowania firmy Canonical, która porzuca wsparcie dla 32-bitowych bibliotek. Oznacza to bowiem, że nowotworzone 32-bitowe oprogramowanie nie będzie działać na Ubuntu - problem dotyczy także starszych aplikacji, które z czasem po prostu przestaną działać.

Postawą deweloperów Ubuntu zaniepokojeni są także twórcy Wine - platformy umożliwiającej uruchamianie programów stworzonych z myślą o Windowsie na Linuksie. Z Wine korzysta obecnie naprawdę wielu graczy.

Temat skomentował znany deweloper Linuksa i pracownik Canonical, Steve "vorlon" Langasek. Na forum Ubuntu Discourse poinformował on, że nie będą wydawane kolejne aktualizacje dla bibliotek i386 i zatrzymają się one na wersjach 18.04 LTS. Langasek twierdzi jednak, że firma zadba o to, aby 32-bitowe aplikacje działały zarówno na Ubuntu 19.10, jak i kolejnych jego dystrybucjach.

W tej sytuacji dziwi dysonans pomiędzy zapowiedziami Canonical, a słowami przekazywanymi ustami pracownika firmy.

Według statystyk, 1% użytkowników platformy Steam to osoby korzystające z Linuksa.

Źródło: Twitter, Phoronix, Ubuntu Discourse, Engadget