Instalki.pl » Aktualności » Software » iPhone już wkrótce może zastąpić dowód osobisty
Wtorek, 18 Czerwiec 2019 13:27, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
facebook lol koniec
Na początek w Niemczech.

Apple postanowiło rozpocząć szeroko zakrojone testy nowej funkcjonalności, która pojawi się wraz z premierą systemu mobilnego iOS 13. Użytkownicy zamieszkujący teren Niemiec i posługujący się dowodem osobistym wydanym w tym kraju będą mogli zaimplementować go bezpośrednio do swojego smartfona. Wszystko to poprzez wykorzystanie technologii NFC oraz oprogramowania Apple wspierającego karty identyfikacyjne. Podobnych rozwiązań doczekała się także Japonia oraz Wielka Brytania.

Apple pierwotnie blokowało moduł NFC używany w iPhone’ach, jednak z każdym kolejnym rokiem firma zaczyna coraz bardziej go „otwierać”. W systemie iOS 13 firma usunie główne ograniczenie i każdy kompatybilny smartfon z jabłkiem w logo zyska nowe możliwości. Co prawda amerykańska korporacja dalej będzie zatwierdzała, która aplikacja i usługa będzie mogła skorzystać z możliwości odczytu danych za pomocą NFC – wszystko to dla bezpieczeństwa użytkowników.

Wprowadzenie dowodu osobistego zintegrowanego z iPhonem ma pozwolić Niemcom na wygodniejsze podróżowanie oraz załatwianie spraw urzędowych – dzięki tej funkcjonalności będzie można chociażby zweryfikować swoją tożsamość online lub odprawić się bezpośrednio na lotnisku. Niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych patrzy z nadzieją na nową technologię i nie widzi przeciwwskazań, aby używać jej na szeroką skalę. Aplikacja umożliwiająca dodanie dowodu osobistego będzie dostępna do pobrania za darmo. Na ten moment nie wiadomo, ile osób zdecyduje się z niej skorzystać.

mobywatel2

Warto pamiętać także, że Polscy użytkownicy już teraz mogą skorzystać z podobnego rozwiązania. Pobierając aplikację mObywatel oraz wykorzystując Profil Zaufany, każda osoba może przechowywać swój dokument tożsamości bezpośrednio na smartfonie. Czy jest on bezpieczny? Na to musi odpowiedzieć już sobie każdy w sposób indywidualny.

Apple pracuje od wielu miesięcy także nad innymi funkcjami powiązanymi z wykorzystaniem NFC. W przyszłości klucze do pokoju hotelowego będą mogły zostać umieszczone bezpośrednio w smartfonie eliminując konieczność korzystania z karty.

A to dopiero początek wszystkich zmian.

Źródło: 9to5mac