Stworzono narzędzie, które wykryje czy dana twarz została przerobiona w Photoshopie

Piotr MalinowskiSkomentuj
Stworzono narzędzie, które wykryje czy dana twarz została przerobiona w Photoshopie
{reklama-artykul}

Przerabianie zdjęć w Photoshopie to praktyka dosyć powszechna – żeby to potwierdzić wystarczy spojrzeć na okładki najpopularniejszych tabloidów. Tuszowanie fizycznych niedoskonałości jest zabiegiem popularnym także w świecie Internetu. W dzisiejszych czasach większość osób nie chce ukazywać swoich wad – jeśli należycie do tej grupy, to mam dla Was złą wiadomość. Teraz wszyscy będą mogli dowiedzieć się, że chcieliście ich oszukać!

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley oraz firmy Adobe stworzyli specjalne narzędzie potrafiące określić, w jakim miejscu twarz na zdjęciu poddana została retuszowi. Projekt jest na wczesnym etapie rozwoju, ale jego możliwości już teraz robią wrażenie. Zaprezentowano je na przykładzie kilku ujęć portretowych – system wykrył prawidłowo 99 procent naniesionych poprawek. Warto zaznaczyć, że chodzi o naprawdę drobne „machnięcia pędzlem”, jak na przykład wykrzywienie kącików ust. 

photoshop 2

Naukowcy wykreowali skrypt wykorzystujący sieć neuronową oraz maszynowe uczenie. Wgrali do narzędzia mnóstwo zdjęć, które to w ramach lekcji zostały automatycznie przerobione przez sztuczną inteligencję. Następnie wysłali przerobione zdjęcie i SI bez problemu wykryła, że „halo, coś tu jest nie tak!”. Mamy więc do czynienia z zaawansowaną technologią. Będzie ona cały czas rozwijana – za jakiś czas możemy spodziewać się nowych ulepszeć. 

Jak twierdzą osoby pracujące nad przedsięwzięciem – „Żyjemy w świecie, w którym coraz trudniej jest zaufać docierającym do nas cyfrowym informacjom”. Z tym cytatem Was zostawię.

Źródło: TC / Adobe

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.