Facebook oferuje pieniądze użytkownikom, którzy zechcą udostępniać swoje dane platformie

Piotr MalinowskiSkomentuj
Facebook oferuje pieniądze użytkownikom, którzy zechcą udostępniać swoje dane platformie
{reklama-artykul}
Jeśli dokładnie śledzicie losy Facebooka, to pewnie tytuł artykułu wydał się Wam znajomy – podobny wpis opublikowaliśmy bowiem pod koniec stycznia bieżącego roku. Jak się wtedy okazało, spółka Marka Zuckerberga szukała osób w wieku 13-35 lat, które zgodzą się za pieniądze udostępniać swoje dane w ramach badań. Specjalna aplikacja wykorzystywana do tego celu została usunięta, lecz spokojnie – właśnie powstała nowa.

Program nazywa się Study i jest przeznaczony na urządzenia z systemem Android. Stety lub niestety – skorzystają z niego jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Indii. Na czym dokładnie polega usługa? Facebook twierdzi, że po uzyskaniu zgody od użytkownika oraz połączeniu się z jego kontem PayPal, pozyskiwać będzie informacje takie jak:

  • Lista zainstalowanych aplikacji na telefonie
  • Czas spędzany w aplikacjach
  • Położenie, informacje o telefonie oraz typ sieci
  • Funkcje używanych aplikacji

Facebook nie ma jednak gromadzić identyfikatorów użytkowników, haseł, zdjęć, filmów oraz wiadomości. Pojawiać się także będą cykliczne powiadomienia w stylu „Hej, pamiętasz, ze jesteś częścią badania dotyczącego zbierania danych? Pamiętaj, że w każdym momencie możesz zrezygnować z programu!”.

facebook study 1Interfejs aplikacji Study l Źródło: Facebook

Wszystkie pozyskiwane informacje mają być w pełni bezpieczne i nie wysyłane osobom trzecim. Przeróżne wycieki danych z Facebookiem w roli głównej nie napawają optymizmem, ale któż to wie – może Mark Zuckerberg się zreflektował?

Źródło: Facebook

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.