Instalki.pl » Aktualności » Software » MacOS 10.15 Catalina zaprezentowany - oto lista nowości
Wtorek, 04 Czerwiec 2019 00:34, Wpisany przez Maksym Słomski
MacOS 10.15 Catalina 0
Duuużo nowości.

Drugą z ważnych premier obok premiery iOS 13 jest debiut systemu MacOS 10.15 Catalina. Jeśli czytaliście uważnie nasz serwis na przestrzeni ostatnich tygodni, to niektóre nowości nie będą dla Was zaskoczeniem. Najnowsza wersja systemu operacyjnego Apple dla laptopów i komputerów stacjonarnych zostanie udostępniona dopiero za kilka miesięcy, ale już teraz wiemy jakie zmiany wprowadzi.

Żegnaj iTunes!


Zgodnie z naszymi doniesieniami sprzed kilku dni, iTunes zniknie po 18 latach z systemu macOS. Aplikacja zostanie zastąpiona przez trzy narzędzia o węższych zastosowaniach. Apple Music zapewni dostęp do muzyki, Apple Podcast - do ok. 700 000 podcastów, a Apple TV będzie usługą VOD oferującą katalog ponad 100 000 filmów. iTunes nie zostanie utrzymany nawet jako narzędzie przeznaczone wyłącznie do synchronizacji plików. Tę funkcję będzie pełnił od teraz Finder. Zaskoczeni?

MacOS 10.15 Catalina koniec z itunes

Sidecar - wykorzystaj tablet jako dodatkowy monitor


No i to jest świetne zastosowanie dla tabletów - profesjonaliści będą zachwyceni. Funkcja Sidecar zamieni iPada w zewnętrzny monitor do laptopa lub desktopa, który będzie mógł pełnić różnorakie funkcje. Przede wszystkim: zaoferuje dodatkową przestrzeń roboczą, ale będzie mógł też posłużyć jako tablet graficzny. Rysik Apple Pencil ułatwi rysowanie w programach takich jak Adobe Ilustrator i Photoshop. Połączenie odbywa się oczywiście za pośrednictwem łączności bezprzewodowej.

MacOS 10.15 sidecar

Kontrola głosem Voice Control


Apple wraz z macOS Catalina umożliwi zaawansowaną obsługę aplikacji za pomocą komend głosowych i technologii Voice Control. Stanowi to rzecz jasna kolosalne usprawnienie dla osób niepełnosprawnych, którym trudno jest korzystać z powszechniejszych metod wprowadzania i wydawania komend urządzeniom. Voice Control będzie dostępne zarówno na macOS, jak i na systemach iOS i nowozaprezentowanym iPadOS, stworzonym z myślą o tabletach. Możliwości Voice Control, który może zastąpić nawet gesty (!), świetnie obrazuje poniższe wideo.Narzędzia higieny pracy


Jeśli jakieś narzędzie biją od kilku miesięcy rekordy popularności na różnych urządzeniach, to są to bez dwóch zdań apki dające wgląd w to ile czasu i na jakich aktywnościach spędzamy przed komputerami i smartfonami. Higienę pracy jakiś czas temu do swoich smartfonów wprowadziła marka Huawei, w nowym Androidzie 10 implementuje ją Google, a w macOS 10.15 wprowadza także Apple. Użytkownik może sprawdzić jak wiele czasu "marnuje" na określonych działaniach, ale może także uzyskać podgląd tego, co na swoich urządzeniach robią dzieci (dzięki Family Sharing). Rodzice będą mogli od teraz blokować wybrane aplikacje oraz wydzielać czas na korzystanie z każdego programu.

MacOS 10.15 Catalina higiena pracy

Ukłon w stronę programistów - łatwiejsze tworzenie aplikacji


Od teraz znacznie przyjemniej będzie tworzyć programy dla sprzętów Apple. Dzięki projektowi Catalyst aplikacje tworzone z myślą o iOS i macOS będą bardzo podobne od strony kodu i deweloperzy nie będą musieli ich tworzyć od podstaw. Wszystko za sprawą wsparcia dla aplikacji uniwersalnych łączących frameworki AppKit i UIKit.

Find My - znajdź swoje urządzenia i swoich przyjaciół


Na iOS 13 i w macOS 10.15 debiutuje nowa funkcja dająca możliwość wyszukania na mapie nie tylko swoich urządzeń działających pod kontrolą oprogramowania Apple, ale także znajomych. Wielką innowacją jest możliwość wyszukiwania urządzeń przebywających w trybie offline - dzięki technologii Bluetooth. Wykorzystywane będą tutaj nadajniki wysyłające do serwerów zabezpieczony sygnał. Ciekawe jak technologia będzie działała w praktyce.

MacOS 10.15 Catalina 1

Oczywiście opisaliśmy tylko najważniejsze nowości z macOS 10.15 Catalina. Pełna lista zmian znajduje się pod tym adresem.

Źródło: Apple